Erken gebelik haftasında verilen progesteron preparatlarının vajinal, İM, vajinal+İM verildikten sonraki 3. saat ve 7. gündeki serum progesteron düzeylerinin karşılaştırılması.
Comparison of the serum progesterone levels at the 3rd hour and 7th day after progesterone preparates applied via vaginal, İM or vaginal+İM in early gestational week
- Tez No: 635730
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CENGİZ ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Çalışmamız erken gebelik haftasında herhangi bir endikasyon altında başlanılan vaginal, İM ve vaginal+ İM progesteron preparatlarını kullanan üç ayrı grup hastanın serum progesteron seviyelerini karşılaştırarak, optimal seviyeye en hızlı şekilde ulaşma noktasında progestan preparatlarının veriliş yolunun birbirine karşı üstünlüğü olup olmadığı, varsa tercih önceliğimizi bu yönde belirlemeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Çalışmamıza Aralık 2018- Aralık 2019 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'na başvuran ilk trimester gebe olgularından abortus imminens endikasyonu sebebiyle vajinal, İM ve vajinal+ İM progesteron uygulanan olgular çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen tüm olgular vajinal progesteron, İM progesteron veya vajinal + İM progesteron tedavisinden, aldıkları herhangi birine göre üç gruba ayrıldı. Belirtilen bu üç grupta, ilk ilaç dozundan sonraki 3. saat ve 7. gündeki bakılan serum progesteron düzeyleri değerlendirildi. Gruplar arasındaki serum progesteron düzeyi sonuçlarının optimal değere ulaşım hızları ve uygunlukları karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamıza progesteron tedavisi alan 64 hasta katılmıştır. Bunların 23 tanesi (%35,9) intramuskuler, 19 tanesi (%29,7) vajinal, 22 tanesi (34,4) vajinal+intramuskuler progesteron kullanan hastalardı. Çalışmaya katılan hasta gruplarının demografik özelliklerine bakıldığında; her üç grupta progesteron başlama haftası, yaş, gravida, yaşayan, doğum özellikleri arasında istatistiksel anlamlı fark bulunmamıştır. Progesteron 0. Saat progesteron değerlerin ortalaması incelendiğinde istatistiksel olarak vajinal +İM kullanan grubun ortalama değeri diğer gruplara göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük saptanmıştır. Vajinal +İM progesteron kulllanan grubun hem 3. saatteki hem 7.gündeki serum progesteron seviyesindeki artış oranı, diğer iki gruba (vajinal ve İM) oranla istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Sonuç: Erken gebelik haftalarında düşük tehditi olan hastaların kesin tedavisi yoktur, ancak progesteron tedavisinin son yıllarda önerildiği çalışmalar artmaktadır. Progesteron tedavisi sonrası serum progesteron değerlerine bakılarak değerlendirildiğinde vajinal+ İM kombine preparatın daha etkili olduğu düşünülebilir. Fakat konu ile ilgili çalışmamız yeterli olmayıp ek çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, by comparing the serum progesterone levels of three different groups of patients utilization vaginal, IM and vaginal + IM progesterone preparates started under any indication in the early gestational week, we aim to determine whether the route of giving progesterone preparates superior to each other in terms of reaching the optimal level the fastest route and to determine our preference priority accordingly. Materials and Methods: Between December 2018 and December 2019, patients who were admitted to Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Hospital Department of Obstetrics and Gynecology and treated with either vaginal, IM or vaginal + IM progesterone preparates due to any indication were included in the study. All the cases included in the study were divided into three groups according to preparates they received, vaginal progesterone, IM progesterone or vaginal + IM progesterone. In these three groups, serum progesterone levels at 3rd hour and 7th day after the first drug dose were evaluated. The speed of reaching optimal levels and suitability of the serum progesterone levels between groups were compared. Results: Sixtyfour patients who received progesterone treatment included in our study. Of these patients, 23 (35.9%) were received intramuscular, 19 (29.7%) were received vaginal, and 22 (34.4%) were received vaginal + IM progesterone. Considering the demographic characteristics of the patient groups participating in the study; there was no statistically significant difference between progesterone onset week, age, gravida, living and parity characteristics in all three groups. When the average of progesterone values of hour 0 was examined, the mean value of the group utilization vaginal + IM was statistically significantly lower than the other groups. The increase rate of serum progesterone level in both the 3rd hour and the 7th day of the group utilization vaginal + IM progesterone was found to be statistically significantly higher than the other two groups (vaginal and IM). Conclusion: There is no definitive treatment for patients with abortus imminence in early gestational weeks, but studies in which progesterone therapy has been recommended in recent years are increasing. When evaluating serum progesterone values after progesterone treatment, vaginal + IM combined preparation may be considered more effective. However, our study on the subject is not sufficient and additional study is needed.