Service quality & customer relationship management in digital banking in Turkey
  1. Tez No: 635729
  2. Yazar: YUSUF UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUSUN BULUTLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tezin amacı, Türkiye'de bankaların sunduğu hizmetlerin kalitesine ilişkin müşteri beklenti ve algılarını değerlendirmek ve ikinci olarak banka müşterileri için hizmet kalitesi ile müşteri ilişkileri yönetimi arasındaki ilişkileri SERVQUAL yöntemiyle incelemektir. Veriler, Türkiye'de faaliyet gösteren bankaların 324 müşterisi ile SERVQUAL yöntemi kullanılarak anket soruları ile toplanmıştır. Bulgular, Türkiye'deki dijital bankacılık hizmetlerinin müşterilerin hizmet kalitesi ölçeği beklentilerini tüm boyutlarıyla karşılayamadığını göstermektedir. Ayrıca müşterilerin beklentilerinin eğitim düzeylerine, yaş gruplarına ve cinsiyetlerine göre farklılık göstermediği sonucuna varılmıştır. Bu çalışma aynı zamanda bankaların Türkiye'deki müşteri ilişkileri yönetimini geliştirme ihtiyaçları ile ilgili bulguları da içermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is assessing customers' expectations and perceptions towards the quality of services provided by banks in Turkey and, secondly, to investigate the relationships between service quality and customer relationship management for bank customers through SERVQUAL method. Data were collected by questionaries with 324 customers of the banks that operated in Turkey, using the SERVQUAL method. The findings show that the digital banking services in Turkey can not meet customers' expectations of service quality scale in all its dimensions. In addition, it was concluded that the expectations of the customers did not differ according to their education levels, age groups and gender. This study also includes findings related to the banks' need to improve customer relationship management in Turkey.