Erken doğum tehdidi olan gebelerin bakım gereksinimleri
Care requirements of pregnant at risk of preterm birth
  1. Tez No: 539977
  2. Yazar: MELİKE GÖKBARAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE KARAÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çalışmanın amacı erken doğum tehdidi olan gebelerin bakım gereksinimlerini belirlemektir. Araştırma analitik-kesitsel olarak, Ocak-Aralık 2017 tarihleri arasında, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği ve Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesine yapılmıştır. Araştırmanın örneklemine gelişigüzel (uygunluk) örnekleme yöntemi ile belirlenen ve erken doğum tehdidi tanısıyla hastanede yatan 130 gebe alınmıştır. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu ve Gordon'un Fonksiyonel Sağlık Örüntüleri Veri Formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler tanımlayıcı istatistikler ve ki-kare testi ile analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan gebelerin yaş ortalamasının 27,21±6,39, çoğunun ortaokul (%33,8) ve lise (%26,2) mezunu oldukları görülmüştür. Gebelerin gebelik sayı ortalamasının 2,44±1,58 olduğu, %33,8'inin ilk gebeliğinin olduğu ve %33,1'inin bu gebeliklerini planlamadıkları saptanmıştır. Gebelerin %83,9'unun 28-36 gebelik haftasında oldukları ve %34,6'sının en az bir tane kronik hastalığının olduğunu belirlenmiştir. Gebelerin en fazla yaşadıkları fiziksel sağlık problemlerinin bel ve kasık ağrısı (%44,6), erken doğum tehdidi (%41,5), bulantı-kusma (%21,5) ve kanama (%14,6) olduğu ve %8,5'inin ruhsal sağlık probleminin bulunduğu saptanmıştır. Çalışmaya katılan gebelerin %96,9'unun sağlığın algılanması - sağlığın yönetim biçimi, %90,8'inin beslenme ve metabolik durum, %54,6'sının boşaltım, %83,8'inin aktivite, egzersiz şekli-fizik bulgular, %53,8'inin uyku ve istirahat, %76,90'ının bilişsel algılama şekli, %86,2'sinin kendilerini algılama–kendilerini kavrama, %25,4'ünün rol–ilişki şekli, %20,0'ının cinsellik ve üreme, %26,9'unun stres ile baş etme / tolere etme durumu ve %38,8'inin inanç ve değerler alanlarında bakım gereksinimlerinin olduğu saptanmıştır. Ayrıca araştırmada gebelerin bazı alanlarda sorun yaşamalarının sosyodemografik, obstetrik ve diğer bazı özeliklerine göre değişiklik gösterdiği bulunmuştur. Sonuç olarak bu çalışmada, erken doğum tehdidi olan gebelerin çoğunun Gordon'un Fonksiyonel Sağlık Örüntüleri modelinin birçok alanında sorunlarının bulunduğu ve bu sorunların bazı bireysel özelliklerine göre değişiklik gösterdiği sonuçları elde edilmiştir. Erken doğum tehdidi olan gebelere verilen bakım hizmetlerinin sunumunda bu sonuçların dikkate alınması ile anne-bebek sağlığının gelişimine katkı sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
Aim of the study was to determine the care requirements of pregnant at risk of preterm birth. The study was made cross-sectional with, between January-December 2017, in Aydın Adnan Menderes University Research Hospital, Obstetrics and Gynaecology Clinic and Aydın Obstetrics and Gynaecology Hospital. The sample of the study consisted of 130 pregnant women hospitalized with the diagnosis of premature birth threat. Data was collected with Personal Information Form and Gordon's Functional Health Patterns Data Form. Data were analysed by descriptive statistics and chi-square test. The mean age of the pregnant women participated in the study was 27.21 ± 6.39; most of them were middle school (33.8%) and high school (26.2%). It was found that the mean pregnancy number of pregnant was 2.44 ± 1.58, 33.8% of them had first pregnancy and 33.1% did not plan these pregnancies. It was determined that 83.9% of pregnant were at 28-36 weeks of gestation and 34.6% of them had at least one chronic disease. The most common physical health problems of the pregnant women were back and groin pain (44.6%), premature birth threat (41.5%), nausea and vomiting (21.5%) and bleeding (14.6%), and 8.5% had a mental health problem. Of the pregnant women participated in the study 96.9% were found to have care needs in areas of perceived health-management of health, 90.8% had feeding and metabolic status, 54.6% had discharge, 83.8% had activity, exercise-physic findings, %53.8 had sleeping and resting, 76.9% had cognitive perception, 86.2% had self-perception, 25,4% had role-relationship type, 20,0% had sexuality, 26.9% had coping / stressing status, and 38.8% had beliefs and values. In addition, it was found that the problems of pregnant women in some areas vary according to socio-demographic, obstetric and some other characteristics. In conclusion, in this study, it was concluded that most of the pregnant with premature birth threat had problems in many areas of Gordon's Functional Health Pattern Model and these problems changed according to some individual characteristics. It might contribute to the development of maternal and infant health by taking care of these results in the provision of care services to pregnant with premature birth threat.