Pediatri kliniklerinde çalışan hemşirelerde empati ve duygusal zeka düzeyi ilişkisi
The Relationship between Empathy and Emotional Intelligence Level in Nurses Working in Pediatric Clinics
  1. Tez No: 635731
  2. Yazar: MERVE ORAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Duygusal zeka becerisinin empati ile ilişkili olduğu, bu iki bileşenin stresli zamanlarda iletişimi kolaylaştırdığı bilinmektedir. Empati ve duygusal zekası yeterli hemşirelerin verdikleri bakımın kalitesi, iş doyumu ve hasta memnuniyeti yüksektir. Araştırma pediatri kliniklerinde çalışan hemşirelerde empati ve duygusal zeka arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı, kesitsel olarak, 21.03.2019-01.05.2019 tarihleri arasında 387 pediatri hemşiresi ile yapılmıştır. Veriler Tanıtıcı Özellik Formu, Jefferson Empati Ölçeği (JEÖ), Petrides Duygusal Zeka Özellik Ölçeği (PDZÖ) ile toplanmıştır. Değerlendirmede sayı, yüzde, ortalama, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Spearman Korelasyon (Spearman rank correlation – ρ), stepwise regresyon testleri kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hemşireler ortalama 31.78±7.60 yaşında ve 6.10±6.12 yıldır pediatri kliniklerinde çalışmaktadır. Hemşirelerin JEÖ ortama puanı 83.46, PDZÖ ortama puanı 5.21'dir.
Özet (Çeviri)
It is known that emotional intelligence skill is associated with empathy and these two components facilitate communication in stressful times. The quality of care, job satisfaction and patient satisfaction provided by nurses with sufficient empathy and emotional intelligence are high. The study was carried out descriptively, cross-sectionally with 387 pediatric nurses between 21.03.2019-01.05.2019 in order to determine the relationship between empathy and emotional intelligence among nurses working in pediatric clinics. The data were collected using the Introductory Feature Form, Jefferson Empathy Scale (JES), Petrides Trait Emotional Intelligence Scale (PTEIS). In the evaluation, number, percentage, mean, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Spearman correlation (Spearman rank correlation - ρ), stepwise regression tests were used. The nurses participating in the research are 31.78 ± 7.60 years old on average and have been working in pediatrics clinics for an average of 6.10 ± 6.12 years. The mean score of the nurses in JES is 83.46, and the mean score of PTEIS is 5.21.