Çocukluk çağında Henoch Schönlein purpurası ve interlökin?8 gen 2767 A/G polimorfizminin etkileri
Henoch Schonlein purpura in childhood and effects of 2767 A/G polymorphism of interleukin-8 gene
  1. Tez No: 243035
  2. Yazar: YILMAZ TABEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ MİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nephrology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu arastırmada çocukluk çağı HSP'nda IL?8 2767 A/G gen polimorfizminin klinik özellikler,böbrek tutulumu ve bunun prognozu ile iliskisinin arastırılması ve belirlenmesi amaçlanmıstır.Çalısmaya tanı yasları 2 ile 17 yıl arasında değisen (ortalama 8.0±3.0 yıl), 59'u erkek, 56'sıkız 115 HSP'li hasta ve kontrol grubu olarak sağlıklı 108 eriskin alındı. Hastalarınepidemiyolojik, klinik, laboratuvar özellikleri, histolojileri, kullanılan tedaviler ve izlemdekirenal fonksiyonları belirlendi. HSP tanısı için 1990 ACR kriterleri, böbrek tutulumu içinMeadow sınıflaması ve biyopsi değerlendirmesi için ISKDC kriterleri kullanıldı. Hastalarböbrek tutulumu açısından en az 6 ay olmak üzere ortalama 8.2±7.5 ay izlenmisti. IL?8 gen2767 A/G polimorfizmi PCR metoduyla çalısıldı. Çalısmaya alınan toplam 115 hastanıntümünde cilt tutulumu gözlenirken, eklem tutulumu hastaların %57.4'nde, böbrek tutulumu%46.1'nde ve G?S tutulumu da %44.3'nde saptandı. Böbrek tutulumu üzerine etkiliolabilecek klinik faktörlerden sadece yasın doğru orantılı olarak etkili olduğu saptandı. Hastagrubunda ?G? allel sıklığı 0.37 olup kontrol grubundaki 0.36 oranından istatistiksel anlamlıfarklı değildi (p=0.696). IL?8 gen A/G polimorfizminin HSP'li hastaların baslıca klinik,laboratuar ve demografik veriler ile iliskisi saptanmadı. IL?8 gen A/G polimorfizminin ?A?allelini tasıyanlarda böbrek tutulumu daha fazla saptandı. Böbrek tutulumu olanlarda 0.44oranında ?A? allel sıklığı saptanırken, böbrek tutulumu olmayanlarda bu sıklık 0.29 idi. ?A?alleli tasıyanlarda izlemde proteinürinin daha sık ve daha fazla miktarda, kreatinindeğerlerinin de daha yüksek olduğu saptandı.HSP'nin olusumu, klinik özellikleri ve HSP'deki böbrek tutulumu üzerine etkili olabilecek birgenetik farklılık olarak değerlendirilebileceğimiz IL?8 geni 2767 A/G polimorfizminideğerlendirdiğimiz bu çalısmada; hastalığın sıklığı, genel klinik, demografik ve laboratuarözellikleri ile bir iliski saptanmamıstır. Ancak böbrek tutulumu olanlarda ?A? alleli sıklığı,olmayanlardan ve izlemde proteinüri ve hematüri saptanan hastalardaki ?A? allel sıklığısaptanmayanlardan anlamlı daha yüksekti.Sonuç olarak normal toplumdaki dağılıma uyan allel oranları bulduğumuz IL?8 geni 2767A/G polimorfizmi ile ilgili bu çalısmamızda elde ettiğimiz verilerin farklı popülasyonlardakidaha genis ve homojen HSP'li hasta gruplarıyla yapılacak çalısmalarla birliktedeğerlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is investigate to 2767 A/G allele polymorphisms of interleukin 8 (IL-8)gene distribution, allele frequency in Henoch-Schonlein purpura (HSP) and genotypephenotypeassociation (clinical characterization, renal involvement and it?s outcomes) of IL-8gene in children with HSP.The polymorphism was investigated in 115 children with HSP (59 boys and 56 girls; meanage 8.0±3.0 years) and in 108 healthy adult as control with direct DNA sequencing basedmethod. The diagnosis was based on the existence of criteria proposed by the AmericanCollege of Rheumatology (ACR). The signs and symptoms, epidemiologic datas of theremaining 115 patients were evaluated and the frequency of skin, joint, GI, and renalmanifestations and treatment of renal involvement were determined. All patients at least 6months to follow-up for renal involvement the mean was 8.2±7.5 months. The percentages ofskin, joint, GI, and renal manifestations were 100%, 57%, 45%, and 46%, respectively. Thehistological grade of the renal biopsy samples were evaluated according to the InternationalStudy of Kidney Disease in Children classification. Renal involvement can be effective onclinical factors to be effective only in proportion to age was detected.“G”allele frequency inpatients group is 0,37 in the control group did not differ statistically significant from the 0,36ratio (p=0.096). IL?8 gene A/G polymorphism of patients with HSP main clinical, laboratoryand demographic data were not associated. IL?8 gene A/G polymorphism“A”allele wasfound carrying those more renal involvement. Renal involvement ones at a rate of 0,44“A”allele frequencies are being determined, the frequency of without renal involvement was 0,29.In ?G" allele not carrying more frequently and more amount of proteinuria at follow-up, thehigher the creatinine values were determined.In conclusion, IL?8 gene A/G polymorphism was not associated with the incidance of disease,clinical, demographic, laboratory properties and development of renal sequelae. Additionalstudies in other populations are required to further delineate the role of IL?8 in the clinicalspectrum of HSP.