Kanatçıklı iç borulu dikey ısı değiştiricilerinde ısı transferi ve basınç düşümü analizi
Analysis of heat transfer and pressure drop in vertical heat exchangers with finned inner pipe
  1. Tez No: 635742
  2. Yazar: SERBAY ALİ BUDAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARKAN KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada kanatçık sayısı farklı olan kanatçıklı iç borulu ısı değiştiricisinin dik konumlandırılmasıyla ısı transferinin artırılması deneysel olarak ele alınmıştır. Dik konumlandırılan ısı değiştiricisindeki ısı transferini ve basınç düşümünü analiz etmek için deney seti kurulmuştur. Isı transferleri ve basınç düşümleri farklı kapasite oranlarında ve farklı debilerde incelenmiştir. Kanatçık sayısı farklı olan her boru için akış türbülanslıdır. Hem kanatçıklı iç boru için hem de iç boru ile dış boru arasındaki annular aralıklar için hesaplamalar yapılmıştır. Bütün sonuçlar karşılaştırılarak en iyi sonuçların elde edilmesi amaçlanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre Reynolds sayısı, Nusselt sayısı, basınç düşümü, ısı değiştiricisinin etkinlik değeri hesaplanmış ve Reynolds sayısına göre grafikleri çizilmiştir. Yapılan deneylerde en iyi ısı transferinin kanatçık sayısı en fazla olan iç boruda olduğu saptanmıştır. Kanatlı kısım uzunluğu 300 mm olan boruda düz boruya göre ısı transferi %147,38 artarken basınç kaybı da %131,25 artmıştır. Kanatçıklı iç borulu ısı değiştiricilerinde ısı transferi miktarı düz boruya göre daha iyi olmaktadır. Fakat kanatçıkların etkisiyle basınç düşümlerinde artışlar olmaktadır. Oluşan basınç düşümleri ısı transferi kazancına kıyasla göz ardı edilebilecek miktardadır.
Özet (Çeviri)
In this study, increasing the heat transfer by the vertical positioning of the finned inner pipe heat exchanger which has different fin number has been discussed experimentally. A testing set was installed to analyze the heat transfer and pressure drop in the vertically positioned heat exchanger. Heat transfers and pressure drop were analyzed at different capacity rates and different flow rates. The flow is turbulent for each tube with different fin number. Calculations were made both for finned inner pipe and annular spacing between inner pipe and outer pipe. All results were compared with each other to obtain the best results. According to the results, Reynolds number, Nusselt number, pressure drop, efficiency value of heat exchanger were found and graphed according to Reynolds number. In experiments, it was found that the best heat transfer was in pipe which has most fin number. In pipe which has 300 mm finned lenght, the heat transfer increased by 147,38% and also the pressure drop increased by 131,25% in comparison with straight tube. In finned inner tube heat exchangers, the amount of heat transfer is better than in straight tube. But with the effect of fins, pressure drops increase. The pressure drop can be ignored as against the heat transfer gain.