Romatoid artritli hastalarda hastalık aktivitesinin fiziksel aktivite seviyelerine olan etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of disease activity on physical activity levels in patients with rheumatoid arthritis
- Tez No: 635754
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET AKAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Romatoid artrit (RA) hastalarının sağlıklı akranlarına göre yeteri kadar fiziksel aktivitede bulunmadığı bilinmektedir. Bununla birlikte, farklı hastalık aktivitelerine sahip RA hastalarında fiziksel aktivitenin nasıl etkileneceği bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı, hastalık aktivitesine göre fiziksel aktivite seviyesini karşılaştırmaktır. Yöntem: Çalışmaya 25 RA'li hasta ve 16 sağlıklı kontrol dahil edildi. Hastalar yüksek hastalık aktivitesine (DAS28-CRP skoru ≥3,2) ve düşük (DAS28-CRP skoru 0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION OF THE EFFECT OF DISEASE ACTIVITY ON PHYSICAL ACTIVITY LEVELS IN PATIENTS WITH RHEUMATOID ARTHRITIS Aim: It is known that patients with rheumatoid arthritis (RA) do not have enough physical activity compared to their healthy peers. However, it is not known how physical activity will be affected in RA patients with different disease activities. The aim of this study is to compare the physical activity level according to disease activity. Method: Twenty-five RA patients and 16 healthy peers were included in the study. Patients were divided into two groups as high disease activity (DAS28-CRP score ≥3.2) and low (DAS28-CRP score 0.05).