Intersectionality of violence against women: Discrimination and gender-based violence against Syrians in Turkey
Kadına yönelik şiddetin kesişimselliği: Türkiye'de yaşayan Suriyelilere karşı ayrımcılık ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddet
- Tez No: 635833
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASRET DİKİCİ BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Anthropology, Political Science, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırma şiddetin eleştirel analizi için; kapsamlı bir literatür taraması yaparak ve kadına yönelik şiddet ile toplumsal cinsiyete dayalı şiddet tanımlarının merkezi kavramsallaştırılmasını sunarak toplumsal cinsiyet, cinsel yönelim, zorunlu göç ve yerinden edilmeye ilişkin pragmatik bir çağrı geliştirmektedir. Bu çalışmada, çalışmanın konusunu ve Suriyeli göçmenlerin yaşantılarını belirleyen süreçleri, normları ve yapısal faktörleri tanımlamak için toplumsal cinsiyet, kesişimsellik ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddet araştırılmıştır. Kadına yönelik şiddet söz konusu olduğunda, ilk olarak farz edilen bireye yönelik doğrudan fiziksel eylemdir. Ancak şiddet doğrudan fiziksel şiddetten daha fazlasıdır; normaldir, sıradandır, günlük hayatın bir parçasıdır, semboliktir, meşrudur ve ilk bakışta algılanması zordur. Bu tez şiddetin farklı tezahürlerini toplumsal, idari ve kişilerarası düzeylerde analiz etmek için kesişimselliği bir çerçeve olarak benimsemektedir. Aynı zamanda şiddetin çok yönlü türleri ve Türkiye'deki Suriyeli kadınlar ile LGBTI+'ları hedef alan ayrımcılık da incelenecektir.
Özet (Çeviri)
By giving an extensive literature review and presenting central conceptualization of definitions of violence against women and gender-based violence, this research develops a pragmatic call for critical analysis of violence in relation to gender, sexual orientation, forced migration, and displacement. Gender, intersectionality, and gender-based violence have been explored in this research to describe the processes, norms and structural factors that define the subject and livelihood of Syrian migrants in Turkey. When it comes to violence against women, it is initially presumed as a direct physical act against a person, however, violence is more than direct physical violence, it is subtle, normalized, a component of everyday life, legal, symbolic, and banal. The thesis adopts intersectionality as a framework to analyze the different manifestations of violence at the societal, governmental, and interpersonal levels. As well as to investigate the multifaceted types of violence and discrimination that target Syrian women and LGBTI+ in Turkey.