Examining the capabilities / features required to increase the likelihood of acceptance of blockchain based payment systems under the light of today's payment systems
  1. Tez No: 635841
  2. Yazar: SERKAN DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR TEVFİK KAPLANCALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Blokzinciri, özellikleri incelendiğinde üçüncü bir kurumun güvencesine ihtiyaç duyulmaksızın bir ödeme sistemine alt yapı oluşturabilecek hala gelişmekte olan bir teknoloji olarak ifade edilebilir. Blokzinciri teknolojisinin uygulamaları çeşitli araştırmalara tabi tutulsa da bugün ve gelecekte ne gibi alanlarda mevcut olacağı belirsiz olmak ile birlikte genelde ödeme sistemlerine alt yapı oluşturması olası potansiyelleri arasındadır. Blokzinciri teknolojisinin yasal statüsü ülkeden ülkeye büyük farklılık göstereceği açıktır. Bazı ülkelerde açıkça kullanımına ve ticaretine izin verileceği gibi bazı ülkelerde muhtemelen yasaklanacaktır. Blokzinciri teknolojisi özellikle ödeme sistemleri için daha kolay, daha ucuz ve aynı zaman daha verimli yollarla iş yapabilmeyi mümkün kılacak gibi gözükmektedir. Blokzinciri teknolojisi daha çok sanal kripto paralar için bir alt yapı oluştursa da daha bir çok farklı alanda da kullanılacağı düşünülmektedir.. Bu tez, blokzinciri teknolojisinin potansiyel uygulama alanlarından biri olan ödeme sistemleri için gerekli alt yapının oluşturulmasında teorik bir çerçevenin oluşturulmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Ayrıca bu tez, henüz olgunlaşma ve deneme aşamasında olan fakat son zamanlarda sarsıcı bir etki yaratmış bu teknolojinin tanıtımı ve bir terminoloji oluşturma çabası olarak görülmelidir. Blokzinciri tabanlı ödeme sistemlerinin kabul görebilme ihtimalinin arttırılması için gerekli kabiliyetlerin, günümüz ödeme sistemlerinin, yasaların ve uygulamaların ışığı altında incelenmesi hedeflenmektedir. Gelecekteki çalışmalar için bir fikir oluşturması amacıyla keşfedici ve tanımsal bilgiler toplanmıştır. Kurumların davranışlarını ve bu teknolojiye geçişteki motivasyonlarının doğrudan incelenmesi şansı olmadığı için organizasyonların üst yöneticilerinin çalışmalarına ilişkin ifadelerden yararlanılmıştır. Günümüz blokzinciri çalışmaları incelenmiş bugünün ayak izleri ile gelecekte bu teknolojiyi benimseyecek organizasyonlar için bir yol çizmek hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Blockchain, can be expressed as a developing technology that can create infrastructure for a payment system without the need of a third party like a bank when its properties are examined. Although the applications of block chain technology are subject to various researches, In today and future , it is unclear what areas will be available, and it is generally possible to create infrastructure for payment systems. Although the applications of block chain technology are subject to various researches, In today and future , it is unclear in what areas will be used, and it is generally possible to create infrastructure for payment systems. It is obvious that the legal status of block chain technology will vary greatly from country to country. In some countries the use will be allowed, and in some countries it will probably be banned. Block chain technology is a infrastructure for virtual crypto currencies, but it is thought to be used in many different areas. This thesis aims to contribute to the creation of a theoretical framework for the construction of the infrastructure required for payment systems, which is one of the potential application areas of block chain technology. In addition, this thesis should be seen as an attempt to create a terminology and to introduce this technology, which is in the process of maturation and experimentation yet that has recently had a shocking effect. It is aimed to examine the capabilities required to increase the likelihood of acceptance of blockchain based payment systems under the light of current payment systems, laws and practices. Exploratory and descriptive information was collected to provide an idea for future studies. Since there is no chance to examine the behaviors of the institutions and their motivations in transition to this technology directly, statements about the work of the top managers of the organizations were used. Today's blockchain studies have been examined and it is aimed to draw a path for the organizations that will adopt this technology in the future with today's footprints.