İlkokul ve ilköğretim birinci kademe okullarında görev yapan öğretmenlerin okul müdürünün öğretimsel liderlik rolüne ilişkin algı ve beklentileri
- Tez No: 63585
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN TANRIÖĞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç, ilkokul ve ilköğretim birinci kademe okullarında görev yapan öğretmenlerin okul müdürünün öğretimsel liderlik rolüne ilişkin algı ve beklenti düzeylerini belirlemektir. Araştırmanın evreni, Kars merkezindeki 14 ilkokul ve 4 ilköğretim okulundaki 310 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi, oransız küme örnekleme tekniğiyle seçilen 7 ilkokul, 2 ilköğretim okulundaki 160 kişidir. Veriler, araştırmacının geliştirdiği 60 soruluk anketle toplanmıştır. Ankette öğretmenlerin algı ve beklenti düzeyleri, beş seçenekli Likert ölçeğiyle saptanmıştır. Anketin içeriği şu altı ana boyuttan oluşmaktadır. 1 -Amaçların gerçekleştirilmesi 2-Öğretimin denetimi 3-Öğretimsel iklim yaratma 4-Öğrenci gelişiminin izlenmesi 5-İletişim ve çevre 6- Yöntem, teknik ve öğretimin planlanması Verilerin çözümlenmesinde, ortalama, standart sapma, korelasyon,“t”testi, tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Varyans analizinde değişkenler arasındaki farkın kaynağı, Scheffe anlamlılık testiyle bulunmuştur. Araştırmanın Bulguları Şunlardır: 1. Öğretmenlerin, öğretimsel liderlik konusundaki algılan orta düzeydedir. Öğretmen algılarından en düşük puanı“sınıflarda örnek dersler vermek”, en yüksek puanı ise“okul içinde kendisine rahatça erişebilmek”maddesi almıştır. Öğretimsel liderlik konusunda öğretmen algıları yaş ve cinsiyet değişkenlerinde anlamlı farklılık göstermektedir. 2. Öğretmen beklentilerinden en düşük puanı“velileri başarılı öğretmenleri takdir etmeleri doğrultusunda yönlendirmek”, en yüksek puanı ise,“eğitim- öğretim programlarının gerçekleştirilebilmesi için en uygun ortamı hazırlama”maddesi almıştır, öğretimsel liderlik konusunda öğretmen beklentileri, İademe göre anlamlı farklılık göstermektedir. Ill3. Öğretimsel liderlik konusunda öğretmenlerin algı ve beklentileri arasında (.42) düzeyinde doğrusal yönlü bir ilişki bulunmuştur 4. Öğretimsel liderliğin tüm boyutlarına ilişkin öğretmen algı ve beklentileri arasında 0.05 düzeyinde anlamlı farklılık bulunmaktadır. IV
Özet (Çeviri)
The aim is to determine the perception and the expectation levels of the teachers, who are working at primary and secondary schools, related to the instructional leadership of the school principals The population of the research consists of 310 teachers who are currently working at 14 primary and 4 secondary schools in the city of Kars. The sample of the study is composed of 160 teachers working at 7 primary and 2 secondary schools which has been chosen by the disproportionate group sampling teachnique. The data was collected by administering questionnaire including 60 questions developed by the researcher. The perception and the expectation levels of the teachers are fixed with the likert scale, in the inquiry. The content of the questionnaire consists the six dimensions below. 1. The realization of the goals 2. The supervisi on of instruction 3. Creating instructional climate 4. Monitoring student progress 5. Communication and en vironment 6. The planning of the method- technique and teaching Average, standard deviation, corelation, the“t”test and the one way varyans analysis were used in the analysis of the data. The differences between the variant analysis the bas was found scheffe meaningfulness tests. The findings of the search are 1. The perception of the teachers on the instructional leadership is at average level. The lowest mark of the perceptions of the teachers are on“giving sample lessons in the classrooms an the highest mark is on”Communicating with him in the school easily. The perceptions of the teachers about the instructional leadership show a meaningful differentiation according to age and sexes.2. The lowest mark of perceptions of the teachers is“to orientate the adults on behalf ofappreciating the successful teachers, the highest is”to prepare the appropriate setting in order to realize the education programmes. The perceptions of the teachers according to the instructional leadership show a meaningful differentiation according to the grades of the teachers. 3. There is a (.42) direct relation according to the teachers perception and the expectation on educational relationship. 4. There is a significant difference at the level of 0.05 between the all dimensions of teacher's perception and the expectation on educational relationship. VI