Kolostomisi olan hastaların bilgi gereksinimini sağlamada iki farklı yöntemin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of two different methods in providing information needs of patients with colostomy
  1. Tez No: 635869
  2. Yazar: ASLIHAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM YAVUZ VAN GİERSBERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu çalışma, kolostomisi olan hastaların bilgi gereksinimini sağlamada iki farklı yöntemin etkisinin incelenmesi amacı ile yapıldı. Gereç-Yöntem: Yarı-deneysel tipte olan bu çalışma, Ağustos 2019- Ekim 2019 tarihleri arasında, Ege Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Servisi' nde yürütüldü. Araştrımanın örneklemini, stoma açılması için hastaneye yatışı yapılan, araştırmaya katılmayı kabul eden 60 (kontrol: 30, girişim: 30) hasta oluşturdu. Girişim grubundaki hastalara ''Bize Söyle Kartı'' kullanılarak eğitim gereksinimleri doğrultusunda bireyselleştirilmiş eğitim verildi. Araştırmanın yürütülebilmesi için gerekli etik izinler alındı. Veriler; yüz yüze görüşme yöntemi ile literatür doğrultusunda hazırlanan Birey Tanılama Formu, Bize Söyle Kartı ve Hasta Öğrenim Gereksinimleri Ölçeği (HÖGÖ) kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistikler, Shapiro Wilk testi, independent t test, paired t test, varyans analizi, t test, Wilcoxon, Mann Whitney U, Ki kare, Krusskal Wallis ve Fisher's Exact testi kullanıldı. Bulgular: Araştırma kapsamına alınan hastaların; %58.3' ü kadın, %73.3' ü evli, %33.3' ü ortaokul-lise mezunu, %51.7' si çalışmaktadır. Çalışma grubunda yer alanların hastaneye yatış nedenlerinin %45' ini bağırsak perforasyonu- bağırsak tıkanıklığı oluşturmaktadır. Hastaların %68.3' ünün ise kronik hastalığı vardır. Hastaların, hasta öğrenim gereksinimleri puan ortalamasının eğitim öncesi; kontrol grubunun 195.24±21.56 puan, girişim grubundan 221.66±20.25 puan, eğitim sonrası puan ortalamasının da kontrol grubunun 202.82±20.86 puan, girişim grubundan 239.46±9.44 puan olarak daha düşük olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to examine the effects of two different methods in providing information needs of patients with colostomy. Methods: This semi-experimental study was carried out between August 2019 and October 2019 at Ege University Health Practice and Research Hospital General Surgery Service. The sample of the research consisted of 60 (control: 30, intervention: 30) patients who were admitted to the stoma and admitted to the study. Individualized training was provided to patients in the intervention group in line with their training needs using the Tell Us Card. Necessary ethical permissions were obtained to conduct the research. Data; The Individual Diagnosis Form prepared in line with the face-to-face interview method and literature was collected using the Tell Us Card and the Patient Learning Needs Scale (PLNS). In the evaluation of the data; descriptive statistics, Shapiro Wilk test, independent t test, paired t test, variance analysis, t test, Wilcoxon, Mann Whitney U, Chi-square, Krusskal Wallis and Fisher's Exact test were used. Results: Patients included in the research; 58.3% are women, 73.3% are married, 33.3% are middle school and high school graduates, 51.7% are working. Intestinal perforation - intestinal obstruction constitutes 45% of the hospitalization reasons of the study group. 68.3% of the patients have chronic disease. The average of patient learning needs score before the education; It was observed that the control group was 195.24 ± 21.56 points, 221.66 ± 20.25 points from the intervention group, and the mean score after education was 202.82 ± 20.86 points and 239.46 ± 9.44 points from the intervention group.