Sigorta işletmelerinde yatırım yaklaşımları: Alternatif modeller ve Türkiye uygulaması
Investment approaches insurance business: Alternative models and application in Turkey
- Tez No: 63590
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
ÖZET Çağımızda endüstrileşme ve teknolojik değişim, insanların güvenlik ihtiyaçlarını büyük ölçüde arttırmıştır. Bu sebeple sözkonusu ihtiyacı gidermeye yönelik olarak örgütlenmiş kurumlardan biri olan sigorta son yıllarda büyük önem kazanmıştır. Sigorta güvencesi hizmetini sunan kuruluşlar olarak sigorta işletmelerinde yatırım yaklaşımları bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Çalışmada sigorta işletmelerinin yatırımları ve alternatif yatırım modelleri incelenmekte ve Türkiye'de sigorta yatırımlarına yönelik bir uygulamaya yer verilmektedir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sigorta; özellikleri, tarihçesi ve temel unsurları ile incelenmektedir. Sigortanın amaçlan, fonksiyonları ve türlerine ilişkin bilgilerden sonra, sigorta işletmeleri yapısal olarak analiz edilmektedir. Ayrıca sigorta işletmelerinde fınansal yapı; özkaynak ve dış kaynak sermaye unusurlarına ilişkin açıklamaların yanısıra, gelir ve maliyet oluşumuna ilişkin bilgileri de içerecek şekilde analiz edilmektedir. Çalışmanın ikinci bölümünde; sigorta işletmelerinde fon oluşumu ve yatırımlar konusu incelenmektedir. Öncelikle sigorta işletmelerinin fon yaratma fonksiyonları, fon kaynakları ve bir süreç olarak fon oluşumu açıklanmaktadır. Sigorta işletmelerinde yatırımın anlamı, kapsamı ve içeriği ayrıntılı olarak ele alınmaktadır. Ayrıca sigorta işletmelerinin yatırım alanları inceleme konusu yapılmakta ve yatırım türleri ayrı ayrı açıklanmaktadır. Bu bölümde alternatif ekonomik durumlarda yatırım davranışlarını içeren bilgiler de sunulmaktadır. Çalışmanın üçüncü bölümünde sigorta işletmeleri açısından temel yatırım prensipleri ve alternatif yatırım modelleri ele alınmaktadır. Markowitz Portföy Seçim Modeli, Shape'ın Diyagonal Modeli ve Sermaye Varlığının Fiyatlandırılması Modeli (Capital Asset Pricing Model - CAPM) bu bölümde incelenmektedir. Dördüncü bölümde ise Türkiye'de sigorta sektöründe yatırımların analizi yapılmakta ve sigorta işletmelerinin yatırımlarına ilişkin olarak Markowitz Portföy Seçim Modeli kullanılmak suretiyle gerçekleştirilen ve optimum yatırım bileşimlerini belirlemeyi amaçlayan bir uygulama yer almaktadır. Çalışmanın sonunda sigorta işletmelerinde yatırım yaklaşımları konusunda ulaşılan sonuçlar ve değerlendirmelere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACK In today's world industrialization and technological change have significantly increased society's need for security. Due to this fact, as one of the institutions that has been organized for supplying this growing demand for security, the importance of the insurance industry has grown considerably in recent years. As the service providers of insurance security, the investment approaches of the insurance businesses are the subject of this study. The investments and the alternative investment models of insurance businesses are examined in this study and an application regarding insurance investments in Turkey is included. The study consists of four chapters. In the first chapter, the features, history, and the main elements of insurance are examined. After the information regarding purposes, functions, and types of insurance, insurance businesses are analyzed on a structural level. The financial structure of the insurance business also analyzed in a way that includes the formation of revenue and cost information, and an explanation of the components of self- funding and outsourcing The second chapter of the study examines the formation of fund and investments in insurance businesses. Firstly, fund generating functions of the insurance business, sources of funding, and, as a process, formation of a fund is examined. The meaning, scope, and the content of investment in the insurance business are discussed in detail. In addition, the investment fields of insurance businesses are included in the discussion, and each type of investment is explained individually. This chapter also presents information on the behavior of investments in alternative economical conditions. In the third chapter, basic investment principles and alternative investment models are discussed in relation to the insurance business. Markowitz's Portfolio Selection Model, Shape's Diagonal Model, and Capital Asset Pricing Model (CAPM) are examined in this chapter. In the fourth chapter the investments of the insurance sector in Turkey are analyzed, and an application aimed at determining the optimum investment combinations in relation to insurance businesses is presented by utilizing Markowitz's Portfolio Selection Model. At the end of the study final outcomes and evaluations concerning investment approaches in insurance businesses are discussed.