Z kuşağı üniversite öğrencilerinde psikolojik yardım almaya ilişkin tutum ile öz şefkat ve bilişsel esneklik seviyesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of attitude toward seeking psychological help, self compassion and cognitive flexibility level in z generation university students
  1. Tez No: 635906
  2. Yazar: ZEHRA MERİÇ GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAZİYE BİLGE UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada, Z kuşağı üniversite öğrencilerinde psikolojik yardım almaya ilişkin tutum ile öz şefkat ve bilişsel esneklik seviyesi arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, 2000 ve 2001 doğumlu 195 kadın ve 159 erkekten oluşan 354 genç yetişkine geçerliği ve güvenirliği Türk kültürü için sınanmış olan psikometrik ölçekler uygulanmıştır. Buna göre bu araştırmada, demografik bilgi formunun yanı sıra Psikolojik Yardım Almaya İlişkin Tutum Ölçeği (Kısa Form), Öz Şefkat Ölçeği ve Bilişsel Esneklik Envanteri veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Araştırmanın analizinde IBM SPSS 22 kullanılmış olup, toplanan veriler betimleyici istatistik analizleri ile birlikte Çok Yönlü Varyans Analizi (MANOVA), Pearson Korelasyon Analizi ve Regresyon Analizi kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to investigate the relationship between attitude toward seeking psychological help, self compassion and cognitive flexibility level in z generation university students. For this purpose, Turkish version of psychometric scales including demographic information form, Attitude Toward Seeking Psychological Help Scale, Self Compassion Scale and Cognitive Flexibility Inventory were applied to 354 students (195 women, 159 men) born in 2000 and 2001. IBM SPSS 22 was used for the analysis of the research data. Accordingly, the data were analyzed by The Multivariate Analysis of Variance (MANOVA), The Pearson Correlation Analysis and Regression Analysis besides descriptive statistics.