Teknoloji şirketlerinde örgütsel yenilikçiliğin işveren çekiciliği üzerindeki etkisi
The effect of organizational innovativeness on employer attractiveness in technology companies
- Tez No: 635905
- Danışmanlar: DR. CAFER ŞAFAK EYEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmada, teknoloji şirketlerindeki örgütsel yenilikçiliğin işveren çekiliği üzerindeki etkisi olup olmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, nicel araştırma yöntemi kullanılmış ve bir anket formu hazırlanarak İstanbul ilinde faaliyet göstermekte olan beş teknoloji şirketinde çalışan 495 kişi üzerinde 30 Kasım 2019 ile 30 Mart 2020 tarihlerinin arasında anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Örgütsel yenilikçilik algısını ölçmek için Wang ve Ahmed (2014) tarafından geliştirilen, 20 maddesi ve 5 boyutu bulunan ölçek kullanılmıştır. İşveren çekiciliği algısını ölçmek için Berthon, Ewing ve Hah (2005) tarafından geliştirilen, 25 madde ve 5 boyutu bulunan ölçek kullanılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda yapılan hipotez testleri sonucunda, örgütsel yenilikçiliğin işveren çekiciliği üzerinde kısmi bir etkisinin bulunduğu tespit edilmiştir. Ayrıca yapılan farklılık analizleri neticesinde, katılımcıların demografik özelliklerine göre çeşitli değişkenlerde anlamlı farklılaşmalar bulunduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this research, it was aimed to examine whether or not there is effect of organizational innovativeness on employer attractiveness in technology companies. In this regard, quantitative research method was used, and a survey questionnaire was prepared, and conducted on 495 employees working at five technology companies operating in Istanbul between the dates of 30th November, 2019 and 30th March, 2020. In order to measure organizational innovativeness perception, the scale developed by Wang and Ahmed (2014) with 20 items and 5 dimensions; to measure employer attractiveness perception, the scale developed by Berthon, Ewing and Hah (2005) with 25 items and 5 dimensions, were used. As the result of hypothesis tests conducted about the research purpose, it was found that organizational innovativeness has partial effect on employer attractiveness. Furthermore, it was determined that there are significant differences in some variables according to participants' demographical features, as the result of variance analyses.