Kullanımlar ve doyumlar yaklaşımı bağlamında Kosova'da Z kuşağının sosyal medya araçlarını kullanımı
The use of social media platforms by generation Z in Kosova within the framework of the uses and gratifications approach
- Tez No: 940822
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALAADDİN FARUK PAKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Basın ve Yayın Bilim Dalı
Özet
Bireylerin medya ile etkileşimini“insanlar medya ile ne yapar?”sorusu üzerinden inceleyen Kullanımlar ve Doyumlar Kuramı (KDK), Ruggiero'nun (2000) da belirttiği gibi, yeni iletişim teknolojileriyle önem kazanmıştır. Chen (2011), Kullanımlar ve Doyumlar Kuramının bireylerin psikolojik ve sosyal ihtiyaçlarını medya aracılığıyla nasıl karşıladığını açıklamaya odaklanması nedeniyle, bu yaklaşımın sosyal medya araştırmaları için uygun olduğunu vurgulamaktadır. Bu araştırma, Kullanımlar ve Doyumlar Yaklaşımı çerçevesinde, Kosova'daki Z kuşağı üniversite öğrencilerinin sosyal medya araçlarını hangi motivasyonlarla kullandıklarını ve bu kullanımlardan ne tür doyumlar elde ettiklerini anlamayı amaçlamaktadır. Karma yöntemle yürütülen çalışmada, nicel veriler Kosova'daki 11 farklı üniversiteden 480 öğrenciyle gerçekleştirilen anketler aracılığıyla (Facebook, Instagram ve Snapchat karşılaştırması odaklı) toplanmış ve JASP programı kullanılarak frekans analizi, Ki-kare testi ve Açımlayıcı Faktör Analizi gibi istatistiksel analizlere tabi tutulmuştur. Nitel veriler ise, farklı üniversite ve bölümlerden seçilen 16 öğrenciyle (8 kadın, 8 erkek) gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmelerin betimsel içerik analizi yoluyla analiz edilmiştir. Nitel analiz sonucunda, öğrencilerin sosyal medya kullanım motivasyonlarını, elde ettikleri doyumları ve genel deneyimlerini yansıtan yedi ana tema belirlenmiştir. Bu çalışma, Kosovalı gençlerin dijital medya pratiklerine dair kapsamlı bir bakış sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The uses and gratifications (U&G) Theory, which examines individuals' interactions with media through the question“What do people do with media?”, has gained importance with new communication technologies, as Ruggiero (2000) also pointed out. Chen (2011) emphasizes the relevance of U&G Theory to social media studies due to its focus on how individuals satisfy their psychological and social needs through media.. This study aims to understand the motivations behind social media usage and the types of gratifications obtained from such use among Generation Z university students in Kosova, within the framework of the U&G Approach. In this mixed-method study, quantitative data were collected through surveys conducted with 480 students from 11 different universities in Kosovo, focusing on a comparison of Facebook, Instagram, and Snapchat usage. The data were analyzed using the JASP program through statistical methods such as frequency analysis, chi-square test, and Exploratory Factor Analysis (EFA). Qualitative data were obtained through content analysis of semi-structured in-depth interviews conducted with 16 students (8 female, 8 male) selected from different universities and departments. As a result of the qualitative analysis, seven main themes were identified that reflect students' social media usage motivations, the gratifications they obtained, and their overall experiences. This study aims to provide a comprehensive overview of the digital media practices of young people in Kosova.