Yetişkinlerde müzik eğitimi alan kişiler ile müzik eğitimi almamış kişilerin tükenmişlik düzeylerinin incelenmesi
Examination of burnout levels of adults who have received music education and those who have not received music education
  1. Tez No: 635911
  2. Yazar: GÖKHAN YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ECE EMİNE KARŞAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın amacı, müzik eğitimi alan ve almayan kişilerin tükenmişlik düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesidir. Bu amaçla, İstanbul'da görev yapan farklı meslek gruplarından oluşan 25 ile 55 yaş aralığında olup, en az lise mezuniyeti bulunan bireylere demografik veri formu, Beck Depresyon Envanteri ve Maslach ve Jackson (1981) tarafından geliştirilen ''Maslach Tükenmişlik Envanteri (MBI)'' uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the burnout levels of people who received and did not receive music education in terms of various variables. For this purpose, the burnout levels of individuals who work in Istanbul and consist of different professions having at least a high school graduate between the ages of 25 and 55 was determined by applying socio-demographic data form, Beck Depression Inventory and the Maslach Burnout Inventory (MBI) developed by and Maslach and Jackson (1981).