Pamuk futures piyasasının tekstil sektörüne etkileri üzerine bir araştırma
Research on the effects of cotton futures market on textile industry
- Tez No: 63592
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEJAT BİLGİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
IX ÖZET Türkiye'de 1980 yılından başlayarak dışa açık büyüme modelinin uygulanması ve piyasa ekonomisine geçiş karan ile ülke ekonomisinde köklü değişiklikler yaşanmaya başlamış ve buna paralel olarak ekonomi literatürüne, birçok yeni kavram girmiştir. Bu kavramlardan birisi de futures işlemler ve futures piyasalarıdır. Piyasa mekanizması bugünkü fiyatları belirlemede başarılı olurken, gelecekteki fiyatlar baklanda yeterli bilgi sağlayamamaktadır. Bu boşluğu gidermek konusunda en etkili yöntem futures piyasalarıdır. Borsacılığın gelişme sürecinde en son halkayı oluşturan futures piyasaları, geleceğe dönük fiyat belirleme işlevi ile belirsizlikleri ortadan kaldırmakta ve fiyat istikrarının sağlanmasına katkıda bulunmaktadır. Pamuk futures piyasasının pamuklu tekstil sektörü üzerine etkilerinin değerlendirmeyi amaçlayan çalışmanın birinci bölümünde, Türkiye'de yeni tanınmaya başlayan ancak dünyada oldukça eski bir geçmişe sahip olan futures piyasaların temel özellikleri, işleyişi ve türlerine ait bilgiler verilmiştir. ikinci bölümde ise Türkiye ekonomisine üretim, istihdam, katma değer ve ihracat yönleri ile büyük kalkılan bulunan tekstil sektörünün genel durumu incelenmiş ve pamuklu tekstil sektörünün yapısal analizine yer verilmiştir. Bu bölümde GATT anlaşması ve aynca Gümrük Birliği sonrasında sektörün durumu ve sorunlan ele alınmıştır. Tekstil sektörünün başta gelen sorunlarından birisi hammaddenin ya da pamuğun temini ve bunun uygun fiyattan gerçekleştirilebilmesidir. Pamuk fiyatlarındaki istikrarsızlık, ve bu istikrarsızlığın tekstil sektörü için geleceğe dönük karar verme konusunda yarattığı belirsizlik nedeniyle önemli bir risk faktörü oluşmaktadır. Buradan hareketle çalışmanın üçüncü ve son bölümünde, tekstil sektöründe hammadde ile ilgili bu sorunun çözümü açısından“Pamuk Futures Piyasası”ele alınmıştır. Aynca bu piyasanın yapılabilirliği, gerekliliği, Türkiye ekonomisine yapacağı katkılar ile özellikle pamuğu işleyerek katma değeri yüksek bir ürün haline getirecek olan tekstil ve konfeksiyon sektörü üzerindeki muhtemel etkileri değerlendirilmiştir.X Bu inceleme sonucunda, pamuk üzerine futures işlemlerin ülkemizde yapılabilir olduğu, böyle bir sonucun getireceği yapılanmanın Türk tekstil konfeksiyon sektörüne sağlayacağı olumlu katkılar sayesinde, bu sektörün rekabet gücünün artabileceği dünya ticaretindeki yerinin sağlamlaşabileceği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
XI ABSTRACT Ever since 1980, Turkey has adopted an export oriented policy, along with a keen tendency toward liberalization and market economy, in fact, owing to the foregoing decision, a lot of vast as well as radical changes in the Turkish economy developed, which resulted with the inclusion of many new economic and financial terms into the economic terminology. Öne of these concepts is futures markets and futures trading. Market economy mechanism, which aims complete success in determining current prices, is far from securing the adequate information, for the future commodity prices. Most effective way in fîlling this gap, is the establishing and/or maintaining of futures markets. VVith respect to the development period of the exchanges; the future markets represent the last chain in the system, which help the proper emergence of the price discovery for the removal of uncertanities, by providing the price stabilization, as such. The first part of this paper aims to evaluate the impact as well as the effects on textile industry, in relation to the cotton futures. Although the future markets have a back dated record in the world history with relation to its introduction in Turkey, comprehensive information concerning the basic principles, operation and the kinds of future markets, have been supplied. However, in the second part, the overall outlook of the textile sector has been reviewed in terms of production, employment and exports plus the structural analysis of the cotton textile sector. Quite apart from that, GATT agreement and the problems emanating soon after the admission to the Customs Union, have been extensively contemplated. Öne of the leading problems of the textile industry is the supply of raw materials; that is, cotton with the best possible prices. The price instability of cotton, causes really a risk as well as, a lot of uncertanities for the textüe industry in aniving at spme future related decisions.XII This being the terminal issue, in the third and final section of this paper“cotton futures market”has been taken up for consideration, as the ultimate, solution of the problem relative to the raw material för the textile industry. The probable impacts have been evaluated on the indispensability, feasibility of this market and the contribution to the Turkish economy especially by processing the cotton and rendering it as a valuable product, through the efforts of textile and woveh fabrics industry, in the long run. As a result of studies made, it has come to light that future transactions are applicable on cotton in Turkey and with the added positive contributious toward Turkish textüe and fabrics industry, will enchance the competition power of this sector and will also help in strengthening its place in the world trade.