Türk Hukukunda şartla salıverme
Conditional releasing in Turkish Law
- Tez No: 63593
- Danışmanlar: PROF. DR. TİMUR DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
w ÖZET Çağdaş ceza hukukunda amaç, hükümlülerin iyileştirilerek topluma yeniden kazandırılmalarıdır. Bu amaca en uygun ceza olarak hürriyeti bağlayıcı cezalar görülmüş, hükümlülük süreci bir rehabilitasyon süreci olarak düşünülerek iyileştirilen hükümlülerin salıverilip denenmesi esası kabul edilmiştir. Şartla sahverilebilme için öncelikle hükümlülüğün belirli bir kısmının iyi hal ile geçirilmesi aranmaktadır. Bu koşullara sahip bulunanlar yeni bir suç işlemeleri veya öngörülen diğer yükümlülüklere uymamaları halinde şartla salıverme kararları geri alınmak üzere salıverilmektedirler. Modern ceza hukukunda salıverilme sonrasında hükümlünün yalnız bırakılmaması, patronaj kurumuyla desteklenmesi kabul edilmektedr. Ülkemizde şartla salıverme, hukuki niteliği ve amacının gerektirdiği koşullar gerçekleşmeden, otomatik olarak tüm hükümlüler hakkında uygulanan bir erken salıverme haline gelmiştir. Bunun önüne geçmek, mevzuatımızın yeniden gözden geçirilmesinin yanısıra, ancak mali kaynaklan güçlü, uzmanlaşmış personel ile donatılmış, rehablitasyona elverişli infaz kurumlarının varlığıyla mümkün görülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose in contemporary criminal law is to improve the sentenced people and to gain them to the society again. The panalties retricting liberty have been seen to be the most appropriate ones to this purpose, condemnation period has been thought to be and test the sentenced people who have been improved. For conditional relasing, a determined part of the condemnation has to be passed with good conduct. The people who have these conditionals are released until they commit a crime or until they don't suit the other farseeing compulsories. After releasing, not to leave the sentenced alone, to support him by patronage is accepted in contemporary criminal law. In our conutry, conditional releasing has become an early relasing which applied automatically concerning all the sentenced people without becoming real of the legal quality and necessary conditions of purpose. Taking measures against this seems to be possible not only by looking over our legislations again but also with the existence of prisons which are financially powerful, equipped with specialist staff and suitable for rehabilitation.