Ötenazi sürecinde sosyal hizmet
Social work in the process of euthenasia
- Tez No: 635922
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tetraplejik hastalarda birçok müdahale biçiminin yararlı olmaması veya yarar düzeyinin düşük olması, kronik problemlerle baş edememe ve problemlerle karşı karşıya olmanın getirisi olarak sosyal sermaye kaybı gibi sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bu baş edememe ve kayıplar sonrasında birey tam anlamıyla bir buhran yaşamaktadır. Bu buhrandan kurtuluş yolu aramakta olan bireylerden bazıları ölümü kabullenmekte ve dahi ölmeyi ister duruma gelmektedir. Bu ve benzeri durumlardan ortaya çıkmakta olan kabullenişlerden doğan bir müdahale biçimi olarak ötenazi, günümüzde Avrupa ülkelerinin bazılarında yasal olarak sunulmaktadır. Ötenazi uygulamalarında görülmekte olan sosyal hizmet izlerinin araştırıldığı bu çalışmada ötenazinin intihar olmadığı, Sosyal Hizmet disiplininde 'yaşam sonu bakımı' kavramı çatısı altında müdahale edilmesi zorunlu alanlardan biri olarak görülebileceği üzerinde durulmuştur. Bununla birlikte ötenazi vakalarında Sosyal Çalışmacıların bulunmasının hem birey hem de yakınları adına azami önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In tetraplegic patients, many forms of intervention are not useful or low level of benefit causes problems such as loss of social capital as a result of not being able to cope with and facing chronic problems. After this inability to cope and the losses, the individual experiences a crisis. Some of the individuals who are looking for a way out of this depression accept death and even want to die. Euthanasia as a form of intervention arising from acceptance emerging from these and similar situations is offered legally in some of the European countries today. In this study, in which the social service traces observed in euthanasia practices are investigated, it is emphasized that euthanasia is not a suicide, and it can be seen as one of the compulsory areas in the Social Work discipline under the concept of 'end of life care'. However, the presence of Social Workers in euthanasia cases is of utmost importance for both the individual and their relatives.