Derin karıştırma yönteminde elastisite modülü ve serbest basınç mukavemeti arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between elasticity modulus and unconfined compressive strength in deep mixing method
- Tez No: 635926
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR BOZBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Derin karıştırma yöntemi, zayıf zeminlerin özelliklerinin çimentolu bir bağlayıcı ile karıştırılarak mekanik olarak yerinde iyileştirilmesi ve zeminde kolonlar oluşturulması şeklinde tanımlanan bir zemin iyileştirme yöntemidir. Bu yöntemde bağlayıcı malzeme olarak daha çok çimento ve kireç kullanılmaktadır. Derin karıştırma yöntemi ile iyileştirilen zeminlerin özellikleri; tabii zeminin ve bağlayıcıların özelliklerine, katkı miktarına ve kür süresine bağlıdır. Derin karıştırma ile iyileştirme yapılan tasarımlarda kalite kontrol deneylerinde serbest basınç mukavemet değerleri ölçülmekte ve deformasyonların tayini için gereken modül değerlerine korelasyonlar yardımı ile geçilmektedir. Bu çalışma kapsamında öncelikle dünya genelinde kabul görmüş olan standartlar anlatılmış ve bu yönteme dair ülkemizde oluşturulabilecek bir standart için bilgiler toplanmış, tavsiyeler verilmiştir. Çalışma kapsamında daha sonra literatürde mevcut olan çalışmalar incelenmiş ve derin karıştırma ile elde edilen malzemelerin mukavemet-modül değerleri bir veri tabanına işlenmiştir. Bu kapsamda 12 ayrı çalışmadan toplamda 545 adet veri toplanmıştır. Oluşturulan veri tabanı zemin tipi, katkı tipi ve miktarı, kür süresi, serbest basınç mukavemeti, Elasitisite modülü ve karıştırma metodu bilgilerini içermektedir. Veri tabanı kullanılarak yeni korelasyonlar aranmış ve mevcut olanlarla karşılaştırılmıştır. Elde edilen korelasyonların ülkemizde son yıllarda çok yoğun kullanım alanı bulmakta olan derin karıştırma yöntemi için faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Deep soil mixing method is a soil improvement method which generates columns in the soil and improves the properties of a weak soil in-situ by mixing it mechanically with a cementetious binder. The binder materials that are being used in this method are generally cement and lime. The properties of the treated soil depends on the properties of natural soil and binder, binder quantity and curing time. For such designs where the treatment is carried out by deep soil mixing, quality control experiments generally include only the unconfined compressive strenght values,while the modulus values that are necessary for the determination of deformations are obtained by correlations. In this paper, the existing studies in the literature were analized and the strength-modulus values of the materials that are obtained by deep mixing. Within the scope of this study, firstly, the well known standards were studied in detail and necessary information for a Turkish deep mixing standard was gathered. Then, within this context, 545 data from 12 different studies have been collected and a data base has been created. This data base includes the informations of type of soil, type and quantity of additive, curing time, unconfined compressive strength, elastic modulus and mixing method. By using this data base, new correlations have been searched and compared with the current ones. It is believed that the obtained correlations will be useful for deep soil mixing method which is recently used more frequently in Turkey.