Okul müdürlerinin öğretimsel liderliğine ilişkin öğretmen algılarının incelenmesi
Investigation of teachers' perceptions about instructional leadership of school principals
  1. Tez No: 635964
  2. Yazar: ESMA NUR DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HABİB ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı; okul müdürlerinin öğretimsel liderliğine ilişkin öğretmen algılarını incelemek ve bağımsız değişkenlere göre okul müdürlerinin öğretimsel liderliğine ilişkin öğretmen algıları arasında anlamlı fark olup olmadığını belirlemektir. Ayrıca bu araştırmayla Öğretmenlerin algılarına göre, okul müdürlerinin öğretimsel liderliği, okul amaçlarının belirlenmesi ve paylaşılması, eğitim programı ve öğretim sürecinin yönetimi, öğretim süreci ve öğrencilerin değerlendirilmesi, öğretmenlerin desteklenmesi ve geliştirilmesi, düzenli öğretme- öğrenme çevresinin ve ikliminin oluşturulması alt boyutlarında hangi düzeyde olduğunu tespit etmekte amaçlanmıştır. Nicel araştırma yöntem ve tekniklerinin kullanıldığı bu araştırma, tarama modelinde betimsel bir araştırma olarak yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubu, Şanlıurfa ili merkez ilçelerinde bulunan okulöncesi, ilkokul, ortaokul ve lisede görev yapan 417 öğretmenden oluşmaktadır. Katılımcılar basit tesadüfî örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Araştırma verilerine, öğretimsel liderlik ölçeği ve kişisel bilgi formu uygulanarak ulaşılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 21.0 programı, ölçek puanlarının normallik sınamasında ise çarpıklık katsayısı (skewness) ve basıklık (Kurtosis) katsayıları kullanılmıştır. Araştırma da bağımsız iki örneklem t testi, ANOVA, LSD post hoc testi, Kruskal Wallis H testi, Mann Whitney U ikili karşılaştırma testleri de kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; to examine teachers 'perceptions of instructional leadership of school principals and to determine whether there is a significant difference between teachers' perceptions of instructional leadership of school principals based on independent variables. In addition, with this study, according to teachers' perceptions, the educational leadership of school principals, determination and sharing of school goals, management of education program and teaching process, evaluation of teaching process and students, support and development of teachers, establishment of regular teaching-learning environment and climate are determined, It is aimed at. This research, using quantitative research methods and techniques, was carried out as a descriptive research in the screening model. The study group of the research consists of 417 teachers working in preschool, primary school, middle school and high school in the central districts of Şanlıurfa. Participants were identified by simple random sampling method. Research data were obtained by applying the instructional leadership scale and personal information form. SPSS 21.0 program was used to analyze the data, and skewness and kurtosis coefficients were used for normality testing of scale scores. In the research, two independent sample t test, ANOVA, LSD post hoc test, Kruskal Wallis H test, Mann Whitney U double comparison tests were used.