Robert Schumann ve Pyotr Ilyich Tchaikovsky'nin Gençlik Albümü adlı eserlerinin piyano eğitimine olan katkılarının incelenmesi
An analysis of the contributions of Robert Schumann and Pyotr Ilyich Tchaikovsky's 'Album for The Young' to piano education
  1. Tez No: 946326
  2. Yazar: MELTEM YURTSEVER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAZIL CEM KÜÇÜMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, romantik dönem bestecilerinden Robert Schumann'ın ve Pyotr Ilyich Tchaikovsky'nin gençlik albümlerinden seçilmiş bazı eserlerin teknik ve müzikal anlamda analizlerini ve piyano eğitimine katkılarını anlatmayı amaçlamıştır. Bu tezin içeriğinde Schumann'ın gençlik albümünden Melodie, Soldatenmarsch, Trallerliedchen, Stückchen, Wilder Reiter, Fröchlicher Landmann, Sicilianisch, Knecht Ruprecht, Erster Verlust, Nachlünge aus dem Theater adlı eserler, Tchaikovsky'nin gençlik albümünden ise Morning Prayer, The Little Horseman, The New Doll, The Sick Doll, The Doll's Bruial, Mazurka, Old French Song, Italian Song, German Song ve The Witch adlı eserler seçilmiştir. Bulgular bölümünde incelenen eserler, bestecilerin farklı kompozisyon teknikleri ve eğitimsel yaklaşımlarını gözler önüne sermektedir. Schumann'ın eserleri, genellikle klasik form yapılarının sade ancak etkili kullanımıyla dikkat çekmektedir. Piyano eğitimi için temel tekniklerin geliştirilmesine yönelik kompozisyonlar barındırmakta olup, bağlı çalım, dinamik kontrol ve cümleleme gibi temel becerilerin kazanılmasını desteklemektedir. Bunun yanında, tonalite içinde ve arasındaki geçişleri gözlemlemek de mümkün olmuştur. Tchaikovsky'nin eserleri ise daha çok melodik anlatım ve dramatik etki ön planda tutularak bestelenmiştir. Rus halk müziğine olan ilgisi eserlerinde açık bir şekilde hissedilmekte ve bu durum melodik yapıların halk ezgileriyle zenginleştirilmesine olanak sağlamaktadır. Schumann'a göre daha fazla tonal kayma ve karakter değişikliği gözlemlenmiştir. vi Her iki bestecinin eserleri, piyanistlerin teknik becerilerini geliştirmenin yanı sıra, farklı dönem ve stilleri anlamalarına da katkı sağlamaktadır. Schumann, daha sistematik ve klasik bir yaklaşımla eserler sunarken, Tchaikovsky daha duygusal ve renkli bir anlatım sergilemektedir. Bu çalışma, her iki bestecinin öğrencilere farklı piyano teknikleri ve müzikal algılar kazandırabilecek çok değerli eserler bıraktıklarını ortaya koymuştur. Dolayısıyla, piyanistler için her iki albüm de eğitimsel açıdan önemli bir kaynak niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze selected works from the youth albums of romantic period composers Robert Schumann and Pyotr Ilyich Tchaikovsky in both technical and musical terms and to discuss their contributions to piano education. In the content of this thesis, selected pieces from Schumann's Album for the Young include Melodie, Soldatenmarsch, Trallerliedchen, Stückchen, Wilder Reiter, Fröhlicher Landmann, Sicilianisch, Knecht Ruprecht, Erster Verlust, Nachlünge aus dem Theater. From Tchaikovsky's Album for the Young, the selected pieces are Morning Prayer, The Little Horseman, The New Doll, The Sick Doll, The Doll's Burial, Mazurka, Old French Song, Italian Song, German Song, and The Witch. In the findings section, the examined works highlight the composers' different compositional techniques and educational approaches. Schumann's works stand out with their simple yet effective use of classical form structures. They include compositions aimed at developing fundamental piano techniques, supporting the acquisition of basic skills such as legato playing, dynamic control, and phrasing. Additionally, it is possible to observe the transitions within and between tonalities. Tchaikovsky's works, on the other hand, are composed with a focus on melodic expression and dramatic impact. His interest in Russian folk music is clearly reflected in his works, allowing for the enrichment of melodic structures with folk melodies. Compared to Schumann, more tonal shifts and character changes can be observed. viii Both composers' works contribute not only to the development of pianists' technical skills but also to their understanding of different musical periods and styles. While Schumann presents works with a more systematic and classical approach, Tchaikovsky offers a more emotional and colorful expression. This study demonstrates that both composers have left behind highly valuable works that can provide students with various piano techniques and musical perceptions. Therefore, both albums are significant educational resources for pianists.