Türkiye'de 1980 sonrasındaki parlamenter elitin toplumsal kökenleri
Origin of parliamentary elite after 1980 in Turkey
  1. Tez No: 63598
  2. Yazar: NECLA DAMYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY ÖZÜERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Bu çalışmada Türkiye'deki parlamenter elitin toplumsal kökenlerini ve bu elitin toplumun tüm kesimlerini ne ölçüde temsil ettiğini ortaya koymak amaçlanmıştır. Çeşitli düşünürlerin siyasal elitler hakkındaki görüşlerinin verilmesi ile başlanılan çalışmada, 1980 öncesi meclislerede yer verilerek, TBMM üyelerinin mesleki, eğitim, yaş, cinsiyet, medeni durum, yeniden seçilme, yerellik durumu ve çocuk sayılan incelenmiştir. Meşrutiyet dönemi meclisleri hakkında fazla veri bulunmadığından bu dönem incelenirken, milletvekillerinin sadece etnik ve dinsel kökenleri verilebilmiş ve söz konusu dönemde daha yüksek oranda Türk ve Müslüman kökenli temsilciler yer almışlardır. Mütareke döneminde Erzurum ve Sivas Kongresi'ne katılanlar ile Son Osmanlı Meclis-i Mebusanının mesleki kökenleri incelenmiş ve her birinde bürokratlar en büyük grubu oluşturmuşlardır. Daha sonra ilk TBMM'den, çok partili döneme kadar olan meclisler incelenmiştir. Bu dönemde de bürokratlar en büyük grubu oluşturmaktadırlar ve meclis giderek yaşlanmakta ve değişim oranı da düşmektedir. Çok partili döneme geçişle birlikte parlamentoda değişim oranı yükselmiş, genç temsilcilerin oranı artmıştır. Ayrıca DP'nin iktidara gelmesiyle birlikte bürokratların oranı düşerken, serbest meslek sahiplerinin oranı yükselmiştir. 27 Mayıs 1960 ihtilalinden sonra oluşan 1961 meclisi ile parlamenter elit değişmiş ve gençleşmiştir. Ancak serbest meslek grubu çoğunluğu oluşturmayı sürdürmüştür. 12 Eylül 1980 Askeri darbesinden sonra uygulanan geniş kapsamlı siyasal yasaklar nedeniyle, 1983 meclisinde değişim oranı % 88,7 olarak gerçekleşmiştir. Bu yüksek değişim oranına rağmen meclisin yaş ortalaması düşü göstermemiştir. Serbest meslek sahibi grubun ağırlığı da artarak devam etmiştir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, it has been aimed to put forward the social origin of the parliamentary elite and how much this elite represent whole society. In the study that starts by giving the opinions of various thinkers concerning the political elite, it has been also given place to the assemblies before 1980, and the professions, education status, ages, sexes, marital statuses, acts of being reelected, acts of being local and the number of the children they have have been investigated. Since there is not much data about the assemblies of Constitutional Monarchy Era, while this Era was being investigated, only the ethnic and the religious origins of the deputies, and in this mentioned Era, mostly the Turkish and Muslim originated representatives have taken place. In the Armistice Era, the profession origins of the ones who participated in Erzurum and Sivas Congresses and the deputies of last Ottoman Chamber of Deputies have been investigated, and in each of them the bureaucrats form the greatest group. Then, the assemblies from the first T.B.M.M. until the multi-party system have been investigated. In this Era, the bureaucrats form the greatest group again and the assembly gets older gradually and the ratio of change is also decreases. With the transition to the multi-party system, the ratio of change and the number of the young representatives in the Parliament have increased. In addition to this, when the DP came to power, the number of the bureaucrats decreased and the number of the self-employed persons have increased. With the 1961 Assembly that was constituted after the 27 May 1960 Revolution, the parliamentary elite has changed and become younger. However, the group of self- employed persons have continued to form the majority. Due to the extreme prohibitions that were executed after the 12 September 1980 Military Rebellion, The ratio of change in the 1983 Assembly was 88.7%. The age average of the assembly decreased, in spite of this high ratio of change. The group of self-employed persons continued to form the majority.