Dökme kuru yük gemilerinin sefer esasına göre kiralanması (Türkiye uygulaması)
The Voyage chartering of dry bulk carriers (the application in Turkey)
  1. Tez No: 63599
  2. Yazar: İSMAİL BİLGE ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER BAYBARS TEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 323
Özet
ÖZET Günümüzde deniz yolu taşımacılığı iki ayrı taşıma sistemiyle yapılmaktadır. Bunlardan ilki düzenli ya da tarifeli sefer esasına dayanan layner taşıma sistemi. İkincisi ise düzensiz seferler olarak adlandırılan tramp taşımacılık sistemidir. Layner taşımacılık faaliyetleri taraflar arsında yapılan deniz yolu eşya taşıma sözleşmeleri (kırkarnbar mukaveleleri) ile gerçekleştirilirken, tramp taşıma sisteminde ise taşıma faaliyeti gemi kiralama yöntemiyle gerçekleştirilmektedir. Gemi kiralama faaliyetleri üç temel kiralama yöntemiyle yapılmaktadır. Bunlar: Çıplak gemi kiralama, zaman esasına dayalı gemi kiralama ve sefer esasına dayalı gemi kiralama yöntemleridir. İlk iki kiralama yönteminde kiracı gemiyi belirli bir kira bedeli ödeyerek sözleşmede belirlenen süre içerisinde kendi işletme kontrollerine alırken, sefer esasına dayanan kiralamada ise kiracı navlun diye adlandırılan bir taşıma bedeli ödeyerek yükünü bir limandan başka bir limana taşıttırmak amacıyla bir gemiyi bir seferliğine kiralamaktadır. Yapılan bütün seferlik gemi kiralama işlemlerinde temelde aynı prensipler uygulanmakla birlikte taşman yüklerin farklı karakterlere sahip olması, kiralama işleminde farklı yükler için farklı kiralama yöntemlerinin kullanılmasını gerektirmektedir. Tramp taşımacılığın konusunu oluşturan yükler genelde bir tam gemi yükü oluşturan yüklerdir ve dökme yükler diye adlandırılırlar. Bu grup yükler sıvı ve kuru dökme yükler diye iki gruba ayrılır. Farklı yüklerin farklı özellikte seferlik kiralama işlemi gerektirmesi nedeniyle bu çalışmada sadece dökme kuru yük taşınmasında uygulanan seferlik gemi kiralaması üzerinde durulmuş ve bu amaçla dökme kuru yükler ve özellikleri, bu yükleri taşıyacak dökme kuru yük gemilerinin yapılan, gemi kiralama işlemlerinin temel esasları, kiralama işleminde yer alan taraflar ve sorumlulukları, kiralama piyasasının işleyişi ve aracılar bu tez kapsamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this century,the sea transportation is made by two different transportation systems. The first one is liner and the second one is called tramp system. While the liner transportation is conducted by the parties engaged in sea transportation with the agreement of carriage of goods by sea, the tramp transportation is actualized by the chartering of the ships. The chartering activities are mainly made by three chartering methods. These methods are bare-boat or demise chartering, time chartering and voyage chartering. In the first two chartering methods, the charterers hire the vessel for a period of time by paying the hire money. However, in the voyage chartering, the charterers charter the whole vessel or a part of it to carry their goods from one or more than one loading port to one or more then one discharging port in one voyage by paying freight. Although in every voyage chartering activity, the same basic rules are applied, the cargoes which have different charecter require different chartering methods. The cargoes carried under tramp systems are the cargoes usually fill up whole vessel and called bulk cargoes. The bulk cargoes are diveded into two groups namely liquid bulk and dry bulk cargoes. Since different cargoes require "different voyage chartering techniques, in this thesis only the voyage charter of dry bulk carriers is examined in deep details. To be able to give better understanding to the voyage chartering of dry bulk carriers. First, the dry bulk cargoes and their characteristics are studied and a search is made on the dry cargo carrier vessels and finally the basic rules in conducting a voyage chartering, the parties of the charter party, ship broking and chartering markets and the role of brokers are given in the last section.