An interpretative phenomenological analysis of first time mothers' experiences on raising twins with one child diagnosed with autism and the other one typically developing
İlk annelik tecrübelerinde biri otizm teşhisi alan diğeri sağlikli gelişim gösteren ikiz çocuk annelerinin deneyimlerinin yorumlayıcı fenomenolojik analiz değerlendirmesi
- Tez No: 636009
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE MELTEM BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilk ebeveynliklerinde birisine otizm spektrum bozukluğu tanısı konmuş, diğeri ise normal gelişim gösteren ikiz çocukları olmuş annelerin anlam yaratma deneyimlerini tanımlamaktır. Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz, nitel araştırma yöntemi olarak kullanılmıştır, ve bu bağlamda altı anne ile yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Otizmin etkileri üzerine çok sayıda nicel araştırma yapılmış olmasına rağmen; bu alandaki nitel çalışmalar, özellikle de çoklu doğum yapan anneler düşünüldüğünde, oldukça sınırlı sayıda kalmıştır. Bildiğimiz kadarıyla, bu tez çalışması ilk annelik deneyimlerinde biri otizm spektrum bozukluğu teşhisi almış, diğeri ise normal gelişim gösteren ikizlere sahip annelerin deneyimlerini araştıran ilk nitel araştırmadır. Yarı yapılandırılmış, derinlemesine görüşmeler, altı annenin deneyimlerini beş ana temada ortaya çıkarmıştır: I) Bilinmeyen Yolculuk: Otizm; II) Bilinmeyene Adapte Olmak; III) İkiye Bölünmüşlük; IV) Diğer Yarı: Sağlıklı Çocuk; V) İkizlerin Bağı. Otizm tanısı, uyum sürecini başlatan bir stres etkeni olarak ortaya çıkmıştır; ki bu bulgu“Değerleme Teorisi”ve“Aşamalı Yas Teorisi”ile açıklanmaktadır. Her iki teori de, çalışmanın sonuçlarını açıklamada geçerli ve uygun görünmektedir. Ayrıca sonuçlar, çalışmadaki annelerin yaşadıkları bu çelişkili, ikircikli durum karşısında özgün başa çıkma stratejileri geliştirdiğini göstermiştir. Otizm zaman içinde kabul edilmiştir; bu durum özellikle yetişkin ikizleri olan anneler için oldukça belirgindir. Ancak annelerin otizmli çocuklarının“bağımsız bir hayatı kaybetmeleri”konusunda tuttukları yas süreç içinde devam etmiştir. Çalışma bulguları ışığında, klinik çıkarımlar ve gelecek araştırma fikirleri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to describe the mean making experiences of mothers who conceived twins in their first parenting where one child was diagnosed with autism spectrum disorder (ASD) and the other one followed a typical developmental trajectory. Interpretative Phenomenological Analysis (IPA) was used as a qualitative research method; and face-to-face interviews were conducted with six mothers. Even though there have been vast amounts of quantitative research on the effects of autism, qualitative studies in this area, especially conducted with mothers of multiple births, have remained limited. To our best knowledge, this study is the first qualitative study aiming to examine mothers' mean making experiences, who conceived twins in their first parenting where one child was diagnosed with ASD and the other one showed a typical development. Semi-structured in-depth interviews revealed six mothers' experiences in five master themes: I) Unknown Journey: Autism; II) Adapting into Unknown; III) Torn Apart in Two Halves; IV) The Other Half: Healthy Child; V) Twins' Bonding. Autism diagnosis appeared as a stressor that initiated the adaptation process, which is explained by the appraisal theory and the stage theory of grief; both seem to be applicable to the outcome of this study. The results also showed that the mothers in our study have developed unique coping strategies facing their conflictual, ambivalent situation. The acceptance of autism occurred in time especially evident for the mothers with adult twins, but their mourning for“the loss of an independent life”continued for their child with autism. In the light of these results, clinical implications and future research ideas were discussed.