Subjective experiences of mothers with infants: Synchrony during the mirror stage
Bebekli annelerin öznel deneyimleri: Ayna evresindeki senkroni
  1. Tez No: 722156
  2. Yazar: IŞIL NECEF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK GENÇÖZ, DOÇ. DR. TUBA MUTLUER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Yaşamın ilk yıllarındaki anne bebek ilişkisi bebeğin psikolojik gelişimi için önem arz etmektedir. Bu tez araştırmasının amacı anne-bebek ikililerindeki etkileşimi davranışsal olarak gözlemleyerek, bu etkileşimin senkron olup olmadığını tespit etmektir. Tez çalışması 12 aylık bebeği ile senkron veya asenkron etkileşimde olan annelerin öznel annelik deneyimlerini inceleyen iki ayrı araştırmadan oluşmaktadır. Senkroni, Etkileşimsel Davranışın Kodlanması (EDK; Feldman, 1998) adlı davranışsal kodlama yöntemi ile belirlenmiştir. Anneler ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış ve bu görüşmeler Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz yöntemi aracılığıyla analiz edilmiştir. Bebekleriyle senkron etkileşimde olan annelerin olduğu birinci araştırmanın sonuçlarında ortaya çıkan temalar sırasıyla şu şekildedir:“(1) annenin bebek sahibi olmaya dair şüpheli arzusu; (2) anne ve bebek arasında sınır yokluğu; (3) çocuk yetiştirmede müdahaleci tutuma sahip olmak; (4) anneliği yüceltmek: bebeğin hayatında merkezi bir konumda olmak; (5) bebeği yetiştirirken zorluklar yaşamak; (6) annelerin kendi ebeveynleriyle olan tutarsız ilişkileri”olarak belirlenmiştir. Bebekleriyle senkron etkileşimde olan annelerle olduğu ikinci araştırmanın sonuçlarına göre,“(1) farklı aktivitelere zaman ayırmak: sadece bebeğe odaklanmamak; (2) bebeği için arzu belirtmek; (3) annenin babayı tanıması: bir eş, bir baba ve bir arkadaş; (4) bebeğin ayrı oluşunu tanımak ve kabullenmek: kendi bedeni olan bebek; (5) annelerin kendi ebeveynleriyle olan ilişkileri: bağımsızlık ve ayrışma”temaları oluşturulmuştur. Bu araştırmanın sonuçları bebeğin ilk yılında onunla senkron etkileşimde olmanın önemini vurgulamaktadır. Bununla birlikte ayna evresine ve annenin arzusunun dinamiklerine ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
The interaction between the mother and the baby in the first years of life are crucial for the psychological development of the baby. The purpose of this dissertation is to behaviorally explore the interaction among the mother-baby dyads and to determine whether there is a synchronous or nonsynchronous interaction between mothers and their 12-month-old babies. Coding of Interactive Behavior (CIB; Feldman, 1998) was used as a coding scheme. Mothers were interviewed in a semi-structured format and the interviews were analyzed through Interpretative Phenomenological Analysis. The first study exploring mothers with nonsynchronous interaction revealed the following themes:“(1) mother's questionable desire for having the baby; (2) lack of boundaries between the mother and the baby; (3) adopting an intrusive style in childrearing; (4) glorifying motherhood: occupying a central place in the baby's life; (5) experiencing challenges when raising the baby; (6) the imbalanced relationship of mothers to their own parents.”The second study focusing on mothers with synchronous interaction revealed the following themes:“(1) sparing time for different activities: not only focusing on the baby; (2) expressing a desire for the baby; (3) mother's acknowledgement of the father: a husband, a father, and a friend;(4) acknowledging and accepting the separateness of the baby: baby with his own body; (5) mothers' relationship with their own parents: autonomy and separation.”The results shed light to the mirror stage and the dynamics of mother's desire.