Yönetsel bir araç olarak benchmarking ve uygulamaya ilişkin model önerisi
A Management tool benchmarking and a model related to implementation
- Tez No: 63602
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ TAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Çağımızda yaşanan hızlı değişimler, yönetim düşüncesindeki gelişimi de kaçınılmaz olarak arttırmıştır. Böylece yeni yönetsel teknikler araştırılmaya ve uygulanmaya başlanmıştır.“Benchmarking”de bu yönetsel tekniklerden biri olup. firmanın kendi performansını belirledikten sonra en iyi uygulamaların saptanıp, bunların analizinin yapılması ve firmaya uyarlanması şeklinde gelişen, araştırma ve anlamanın öncelikli olduğu, dışa dönük, sistematik bir süreçtir. Bu çalışma dört bölümden oluşmuştur. Birinci bölüm benchmarking'in tanımını, gelişmesini, içeriğini ve önemini; ikinci bölüm benchmarking türleri ve uygulama aşamalarını; üçüncü bölüm benchmarking'in yeni yönetim yaklaşımları ve kavramlarıyla ilişkilerini ve dördüncü bölüm benchmarking uygulamasına ilişkin oluşturulmuş bir model önerisini içermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Changes living today has fasten the developments in the management philosophy. Thus, new management methods have been started to be searched and practiced. The“benchmarking”, which is one of these management methods, is a extravert process. It gives the priority to the developing research and understanding of determination, analysis and adoption of the best practices to the company after the company determines its own performances. This study includes four parts: First part gives the definition, development, contents, and importance of benchmarking. Second part contains the types and practice steps of benchmarking. This part stresses the relationships of benchmarking with new management approaches and concepts and finally, the study proposes a model related to the practice of benchmarking.