Orhan Seyfi Orhon'un şiirleri üzerine bir inceleme
Analyical review of Orhan Seyfi Orhon poetry
- Tez No: 63604
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET Orhan Seyfi Orhon (23 Kasım 1890 - 22 Ağustos 1972), edebiyatımızda“Beş Hececiler”olarak bilinen şairler grubunun yaşça en büyüğüdür. Gazetelerde fıkra yazarlığı başta olmak üzere, çeşitli sahalarda kalem oynatan sanatçı, edebiyatımızdaki asıl ününü ve kalıcılığını şiirleriyle yakalamıştır. İlk şiirlerini aruz ölçüsüyle yazan şair, bu şiirleri“Fırtına ve Kar”adlı kitabında bira- raya getirerek yayınlamıştır. Daha sonra devrin şiir anlayışı gereği, hece ölçüsüyle şiir yazmaya başlayan sanatçı, bu sahada oldukça önemli bir başarı sağlamış ve bu şiirlerini“Gönülden Sesler”ismiyle yayınlamıştır.“Gönülden Sesler”aynı zamanda, Orhan Seyfi'nin edebiyat ve sanat dünyasındaki ününü de duyuran kitaptır. Tezimizdeki çalışmalar ve değerlendirmeler sonucunda da ortaya çıkan gerçek şudur: Şairin edebiyat dünyasındaki kalıcılığını, hattâ yok olmamasını ve unutulmamasını sağlayan şiirler,“Gönülden Sesler”deki bu, hece ölçüsüyle yazılmış sevgi ve aşk şiirleridir. Sanatçı bu başarılı çıkışından sonra çeşitli nedenlerle şiir sahasın dan uzaklaşır. Tekrar şiir sahasına dönmek istediği zaman ise, artık herşey için çok geçtir. Aruz ölçüsüyle yazdığı“KervarT'daki şiirler de, yine aruz ölçüsüyle yazdığı en son şiirleri olan ”İşte Sevdiğim Dünya!“daki şiirler de, gereken ilgiyi görmez. Şâir bu son denemelerinden sonra, şiiri bırakır. Hayatına çeşitli gazetelerde köşe yazarı olarak devam eder. 1972'de ”Son Havadis'le köşe yazarı iken vefat eder. Orhan Seyfi, edebiyatımızda“Hecenin Beş Şairi”nden biri olarak, başarıyla kaleme aldığı sevgi ve aşk şiirleriyle tanınmış ve kalıcı olmuştur. Onun şiirlerinde kadın, belki de en vazgeçilmez ilham kaynağı ve hareket noktasıdır. Şairin şiir sahasındaki bir başka başarılı cephesi de Fiske takma adıyla yazdığı mizah ve hiciv şiirleridir. Sanatçı, bu şiirlerinde çok etkili esprili bir dil kullanmış, sahasında gerçekten başarılı ürünler vermiştir. Şairin dili kullanmada çok hassas ve mükemmeliyetçi olduğu söylenemez. O, sade, akıcı ve temiz bir Türkçe kullanmaya gayret etmiştir. Özellikle "Gönülden Seslerdeki şiirlerinde başarılı ve kendine has, özgün bir üslûp yakalayabilmiştir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY Orhan Seyfi Orhon (23 November 1890 - 22 August 1972) is the old est member of the group known as“Beş Hececiler”(Five poets using syllable meter) in our literature. Although he had written many kinds of proses including short features in the newspapers, he had gained his real reputation and dura tion with his poems. He had written his first poems in“Aruz meter”and collected these poems in his book named“Fırnıta ve Kar' (Storm and Snow). Then, being affectted by the new art (poetry) trend, he began to write poets in syllable meter and he succeded in this new style. He had published these new poets in a book called ”Gönülden Sesler“ (Voices comming from the heart). Morover, ”Gönülden Sesler“ (Voices comming from the heart) is the book which helped Orhan Seyfi to gain his reputation in literature and art. After the studies, researches_and evaluations made in our thesis, the consequence is that: The main thing that made him durable and unforgettable are these romantic love poems collected ”Gönülden sesler“ (Voices earning from the heart) which were written in syllable meter. However, after his succesfull rise, because of some reasons he went away to a distance from the area of poetry. At the time he wanted to return to the area of poerty it was too late for everything. The poets in ”Kervan“ (Caravan) and in his last book ”İşte Sevdiğim Dünya!“ (That is the world I love!), which he had written in Aruz meter didnt arouse the attention he expected. After this last attempt, the poet leaves writting poems, and continues his life as an article writer in some newspapers. He died in 1972, while he was working in the newspaper ”Son Havadis“ (Last New) as an article writer. Orhan Seyfi, being one of the five poets in our literature using sylla ble meter in his poems, has gained reputation and became durable with roman tic love poems he had written succesfully. In his poems love and woman are the main source of his inspiration. One of the areas that he was good at is the poems of humar and sat ire which he has written with the pen name ”Fiske“. He used a very effective and comic languege in these poems and became very successfull. It can not be said that he's so sensitive and perfect in using lan guage. He tried to use a clear and fluent Turkish in his poems. Especially, in his poems in ”Gönülden Sesler" (Voice coming from the heart), he reached a very successfull and original level.