Kamu kesiminin sınırlarının belirlenmesinde alternatif mali politikalar
Alternative fiscal policies in constraining public sector
  1. Tez No: 63605
  2. Yazar: HAYAL AYÇA EKER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FEVZİ DEVRİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Kamu kesiminin ekonomiye müdahalesinin artması, buna paralel olarak milli ekonomideki payını da arttırmıştır. Bu artış, kamu kesiminin piyasa kesimi aleyhine büyümesinin yanında, aşırı merkeziyetçi anlayış çerçevesinde hareket etmesinden dolayı, etkinsiz ve verimsiz faaliyet göstermesine de yol açmıştır. Kamu kesiminin aşırı genişlemesinin sebep olduğu ekonomik, sosyal, ahlaki ve siyasi sorunların ekonomik dengeler yanında sosyal dengeleri de zedelediği açıktır. Kamu kesiminin daha etkin faaliyet göstermesi ve piyasa birimlerinin faaliyetlerinde özgür olduğu bir serbest piyasa sisteminin ekonomilerde işlerlik kazanması için, kamu kesiminin sınırlandırılması gerekir. Bu sınırlandırma hem güç ve yetki hem de görev ve fonksiyonlar itibariyle yapıldığı takdirde anlamlıdır. Bu noktada, optimal devlet anlayışı olarak ifade edilebilecek sınırlı- sorumlu devlet anlayışı çerçevesinde ekonomik faaliyetlerin daha düzenli ve verimli gerçekleştirilmesi sağlanacak, böylece ekonomik ve sosyal dengelerde istikrar oluşturularak sosyal refahın maksimizasyonu amacına ulaşılabilecektir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The expansion in the intervention of government to the economy has increased the share of public sector in the national economy. This increase has not only caused a great expansion in the public sector in oppositon to private sector, but also brought about inefficient and unproductive public activities as the public sector acts in an excessive centralization approach. It is obvious that the economic, social, moral and political problems, the results of excessive expansion of public sector have destroyed social balances as well as economic balances. For more efficient public activities and developing of free market economy in which individuals and firms act freely, share of public sector in the national economy should be restricted. This restriction is meaningful if it is concerned with power and authority as well as duties and functions. At this point; restricted-responsible government model is thought to be the optimal model. Because in restricted-responsible goverment, economic activities can be designed more productively and systematically. Thus, stability can be formed in economic and social balances and the aim of maximization of social welfare can be achieved. vn