Düzensiz göç hareketleri içerisinde yer alan orta yaş ve üstü kadın göçmenlerin rol ve kimlik kayıpları: Silivri geri gönderme merkezi örneği
The role and identity loss of middle age and older women migrants in irregular migration movements: Silivri removal center example
- Tez No: 636047
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı düzensiz göç olgusu ile orta yaş ve üstü kadın göçmenlerin rol ve kimlik kayıpları arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Çalışmanın bir diğer amacı orta yaş ve üstü düzensiz göçmenlerin sosyo-demografik göstergeleri ile rol ve kimlik kayıpları arasında herhangi bir ilişki olup olmadığını tespit etmektir. Araştırma ayrıca düzensiz göç hareketlerine yönelik güncel verilerden hareketle çıkarımlarda bulunmayı ve kadın göçmenlerin düzensiz göç hareketleri içerisindeki görünürlüğünü artırmayı amaçlamaktadır. Araştırma evrenini Türkiye'ye düzensiz göçmen statüsünde bulunan orta yaş ve üstü kadın göçmenler, araştırmanın örneklemini ise İstanbul İl Göç İdaresi Silivri Geri Gönderme Merkezi'nde idari gözetim altında bulunan orta yaş ve üstü kadın göçmenler oluşturmaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış ve veri toplama tekniği olarak yarı yapılandırılmış mülakat tekniğinden faydalanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre göçmenler, düzensiz göçmen statüsünde bulunmaları nedeniyle eğitim, sağlık ve iş imkanlarına erişmekte zorluklar yaşamakta, bu durum da bireysel ve sosyal rollerini yerine getirmelerini engellemektedir. Kişiler sosyalleşmelerini tamamladıkları bağlam içerisinde, bireysel kimlikleri ile iç içe geçmiş halde bir sosyal kimlik de geliştirmekte ve kendilerini ifade etmede bu sosyal kimliklerden de faydalanmaktadırlar. Göçmenlerin göç algılarını şekillendiren bir diğer etmen sosyo-demografik göstergelerdir. Göçmenlerin yaşları, uyrukları ve eğitim durumları göç algılarını etkilemektedir. Bu sebeplerle göçmenlerin rol ve kimlik kayıpları üzerinde düzensiz göç olgusunun, sosyal kimlik kayıplarının ve sosyo-demografik göstergelerin belirleyici bir etkiye sahip olduğu ön görülmüş ve bu hipotezler doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the relationship between the irregular migration phenomenon and the role and identity losses of middle-aged and older female migrants. Another aim of the study is to determine whether there is a relationship between socio-demographic indicators of middle-aged and older irregular migrants and role and identity losses. The research also aims to make inferences from current data on irregular migration movements and to increase the visibility of female migrants in irregular migration movements. Research population consisted of middle aged and older women migrants in irregular status in Turkey. The sample of the research consists of women of middle age and older living in the Silivri Removal Center. Qualitative research method was used in the research and semi-structured interview technique was used as data collection technique. According to the results of the research, immigrants have difficulties in accessing education, health and job opportunities due to their irregular immigrant status. This prevents them from performing their individual and social roles. In the context in which individuals complete their socialization, they also develop a social identity, intertwined with their individual identities. While people express themselves, they also benefit from these social identities. Another factor that shapes immigrants' perception of immigration is socio-demographic indicators. The ages, nationalities and educational backgrounds of immigrants affect their perception of immigration. For these reasons, it has been suggested that irregular migration phenomenon, social identity losses and socio-demographic indicators have a determining effect on the role and identity losses of migrants. These hypotheses have been confirmed.