Poli(metil vinil eter-alt-maleik anhidrit)-pregabalin ilaç taşıma sisteminin sentezlenmesi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of poly (methyl vinyl ether-alt-maleic anhydride)-pregabalin drug delivery system
- Tez No: 636048
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOLUNAY ŞAKAR DAŞDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Son yıllarda, yeni tür ilaç taşıma sistemleri için yapılan araştırmalar giderek artmış ve ilgi odağı haline gelmiştir. Yapılan çalışmalarla, etkin maddeyi istenen doku ve/veya organa, istenen hızda ve sürede taşımak, maddenin dozunu azaltmak, dozlama aralığını uzatmak, toksik etkilerden uzaklaştırmak amacıyla hedeflendirilmiş ilaç taşıyıcı sistemler geliştirilmiştir. Geliştirilen bu sistemlerle ilaçların istenmeyen yan etkileri azalmakta, hastanın ilaca uyumu artmakta, yüksek doz kullanımı sırasında ortaya çıkan toksik etkiler azalmakta ve ilacın yarılanma ömrünün uzaması sağlanmış olmaktadır. İlaç taşıma sistemlerinde son yıllarda üstün birçok özellikleri sebebi ile polimerlerden oldukça fazla yararlanılmaya başlanmıştır. İlaç taşıma sistemlerinde çok tercih edilen polimerlerden, maleik anhidrit kopolimerleri, biyo-uyumlu, düşük toksisiteye sahip ve fazla doz ilaç taşıma kapasitelerine sahiptir. Maleik anhidrit kopolimeri türevlerinden biri olan poli(metil vinil eter-alt-maleik anhidrit) kopolimeri, maleik anhidrit kopolimerlerinin tüm özelliklerini taşırken aynı zamanda muko-yapışkan özelliğe sahiptir. Bu tez çalışmasında, epilepsi ve bipolar bozukluk tedavilerinde yaygın olarak kullanılan, tablet formunda alımında vücut içinde düşük yarılanma ömrüne sahip Pregabalin ilaç etken maddesi, poli(metil vinil eter-alt-maleik anhidrit) kopolimeri ile, 3 farklı oranda katalizörsüz ortamda ve 3 farklı oranda trietilamin katalizör ortamında bağlanarak, 6 farklı kopolimer-ilaç taşıma sistemi sentezlenmiştir. Sentezlenen kopolimer-ilaç taşıma sistemlerinin FT-IR/ATR ve 1H NMR spektroskopisi ile yapısal karakterizasyonu ile birlikte yaklaşık molekül ağırlığı ve ilaç bağlanma yüzdesi hesaplandı. Bu kopolimer-ilaç taşıma sistemlerinin kararlı olduğu optimum şartları belirlemek için partikül boyutu, mobilite ve zeta potansiyeli gibi Zetasizer ölçümleri farklı pH ve %5'lik Dekstroz, PBS ve %0.9 İzotonik NaCl çözeltisi gibi yapay vücut sıvısı ortamlarında yapılmıştır. Ayrıca bu kopolimer-ilaç taşıma sistemlerinin, aktivitesini koruduğu optimum şartlar farklı pH ve yapay vücut sıvısı ortamlarında zamana bağlı olarak UV/VIS spektrum ölçümleri alınarak belirlenmiştir. Katalizörlü ortamda ve katalizörsüz ortamda sentezlenen farklı orandaki poli(metil vinil eter-alt-maleik anhidrit)-pregabalin polimer-ilaç taşıma sistemlerinin farklı pH ve yapay vücut sıvısındaki Zetasizer ölçümleri karşılaştırıldı ve sonuçlar yorumlandı.
Özet (Çeviri)
In recent years, new types of drug delivery system researches have increased and take the attention. Targeted drug delivery systems have been developed with the aim of carrying the active substance to the desired tissue and/or organ at the desired speed and time, reducing the dose of the substance, extending the dosing interval, and removing it from toxic effects. With these systems, unwanted side effects of drugs are reduced, patient compliance to the drug increases, toxic effects during high dose use are reduced and the half-life of the drug is extended. In drug delivery systems, polymers have been used quite a lot in recent years due to their many excellent features. Maleic anhydride copolymers, which are preferred polymers in drug delivery systems, are biocompatible, have low toxicity and overdose drug carrying capacities. Poly(methyl vinyl ether-alt-maleic anhydride) copolymer, which is one of the maleic anhydride copolymer derivatives, has all the properties of maleic anhydride copolymers and also has a mucoadhesive property. In this thesis, Pregabalin drug substance which is widely used in epilepsy and bipolar disorder treatments and has a low half-life intake in tablet form reacted with poly(methyl vinyl ether-alt-maleic anhydride) copolymer, in 3 different ratios without catalyst media and in 3 different ratios in triethylamine catalyst media and 6 different copolymer-drug delivery systems were synthesized. The structural characterization of the synthesized copolymer-drug delivery systems with FT IR/ATR and 1H NMR spectroscopy along with the average molecular weight and drug binding percentage were calculated. To determine the optimum conditions in which these copolymer-drug delivery systems are stable, Zetasizer measurements such as particle size, mobility and zeta potential were performed in different pH and artificial body fluids such as 5% Dextrose, PBS, 0.9% Isotonic NaCl solution. In addition, the optimum conditions that these copolymer-drug delivery systems maintain their activity have been determined by taking UV/VIS spectrum measurements depending on the time in different pH and artificial body fluids. Poly (methyl vinyl ether-alt-maleic anhydride)-pregabalin with different ratios polymer-drug delivery systems synthesized in catalyst media and without catalys media were compared the zetasizer measurements in different pHs and the artificial body fluids and the results were discussed.