Anlysis of the life-long learning competencies and the job statisfaction levelsof theachers
Öğretmenlerin yaşam boyu öğrenme yeterlikleri ve iş doyum düzeylerinin incelenmesi
- Tez No: 636065
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE GÜVERCİN SEÇKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Araştırmanın amacı, öğretmenlerin yaşam boyu öğrenme yeterlikleri ve iş doyumlarının farklı değişkenler açısından incelenmesidir. Bu araştırma nicel verilerle yapılmış ve araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Katılımcılar 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında, İstanbul ilinde bulunan devlet okullarında görev yapan,381 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmada kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veriler Kişisel Bilgi Formu, geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmış olan Uzunboylu ve Hürsen (2011) tarafından geliştirilen Yaşam Boyu Öğrenme Yeterlik Ölçeği veBaycan (1985) tarafından Türkçeye çevrilen Minnesotaİş Doyumu Ölçeği ile toplanmıştır. Kişisel bilgi formunu oluşturan bağımsız değişkenler cinsiyet, medeni durum, yaş, eğitim düzeyi, mezun olunan fakülte, kıdem ve okul kademesinden oluşmaktadır. İstatistiksel analiz içinilgili varsayımlar sağlanmış, parametrik ve parametrik olmayan analizler yapılmıştır. Araştırma bulguları öğretmenlerin; yaşam boyu öğrenme yeterlikleri,cinsiyet ve okul kademesi değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği, ancak medeni durum, yaş, eğitim düzeyi, mezun olunan fakülte ve kıdeme göre anlamlı bir farklılık göstermediği görülmüştür. İş doyumları, cinsiyet, medeni durum, mezun olunan fakülte, kıdem ve okul kademesi değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği, yaş ve eğitim düzeyi değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermediği görülmüştür. Yaşam Boyu öğrenme yeterlilik düzeylerinin, iş doyumları düzeyleri arasında yapılan basit doğrusal regresyon analizi sonucunda öğretmenlerin yaşam boyu öğrenme yeterliklerinin iş doyumlarını yordayıcı etkisi (y=1.79+.52x)olduğu sonucuna ulaşılmıştır.Yordayıcı etki yaşam boyu öğrenme yeterliğinin, iş doyumu üzerindeki etkisidir.(Y: Bağımlı, İş Doyumu, X: Bağımsız , Yaşam Boyu Öğrenme Yeterlikleri). Araştırma bulguları ile öğretmenlerin yaşam boyu öğrenme yeterlikleri ve iş doyum düzeylerinin yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to examine the lifelong learning abilities and job satisfaction of teachers using various variables. This research is done using quantitative data and survey model. Participants of the research consist of 381 teachers working in state-owned schools in Istanbul during 2019-2020 school year. Convenience sampling method is used in the research. The data is collected via Personal Info Form, Lifelong Learning Proficiency Scale developed by Uzunboylu and Hürsen (2011) (validity and confidence tests of which are done) and Minnesota Job Satisfaction Scale translated to Turkish by Baycan (1985). Independent variables in Personal Info Form are gender, marital status, age, level of education, faculty of graduation, seniority and rank at school. Related assumptions are structures for statistical analysis and parametric and non-parametric analysis are done. When the findings of research are analysed, it is seen that lifelong learning abilities of teachers differ significantly with respect to gender and rank at school and do not differ significantly with respect to marital status, age, level of education, faculty of graduation and seniority. Job satisfaction of teachers differs significantly with respect to gender, marital status, faculty of graduation, seniority and rank at school, but does not differ significantly with respect to age and level of education. As a result of basic linear regression analysis of lifelong learning abilities and job satisfaction abilities, it is found that lifelong learning abilities of teachers has a predictor effect on job satisfaction (y=1.79 + .52x). Predictor effect is the effect of lifelong learning abilities on job satisfaction (Y: Dependent, Job Satisfaction, X: Independent, Lifelong Learning Abilities). With the research findings, it was seen that teachers' lifelong learning competencies and job satisfaction levels were high.