Diyabet hastalarında hastalık sürecinin sosyal yaşamlarının üzerindeki etkisi ve hastaların psikolojik sağlamlılık düzeyleri: Bursa örneği
The effect of disease process on social life on the diabetes patient and level about psychological stability of patients
  1. Tez No: 636070
  2. Yazar: ŞERİFE DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kronik hastalıklar tüm dünyada önemli bir sağlık sorununu oluşturmaktadır. Bunlardan birisi de Diabetes Mellitus'tur. DM beta hücrelerinden salgılanan insülin miktarında azalma, insülin yokluğu ve periferik dokuda insuline duyarsızlık sebebiyle oluşan hiperglisemi ile karakterize metabolik bir hastalıktır. Komplikasyonlarından birisi ruh sağlığı ve psikolojidir. Diyabet hastalarının tıbbi tedaviden en iyi faydayı elde etmelerinde ve hastalık sürecinde yaşanan fiziksel, psikososyal ve ekonomik sorunların azaltılmasında sosyal destek ve sosyal hizmet önemli rol oynamaktadır. Diyabet hastalarının sosyal desteğe ihtiyaç duydukları konuların belirlenmesi, bu alanda önemli roller üstlenen sosyal hizmet uzmanı (SHU), psikolog, hemşire ve hekimlerin hazırlayacağı psikososyal müdahaleler için önemli ipuçlarının elde edilmesini sağlayabilir. Sosyal hizmet ve sosyal destek alanı, sosyal hizmet bilgi, değer ve becerilerinin tıbbi bakım gören hastalara uyarlandığı bir sosyal hizmet alanıdır. Bu alan, sosyal hizmet bilim ve mesleğinin en eski alanlarından biri olmasına rağmen ülkemizde bu alanda çalışan yeterli sayıda meslek elemanı olmayışı ve alanla ilgili yeterli akademik çalışmanın bulunmaması nedenleriyle istenilen gelişimi gösterememiştir. Bu çalışma, tıbbi sosyal hizmet alanının ve uygulamalarının gelişimi için tıbbi ortamlarda gerçekleşen ve gerçekleştirilebilecek sosyal hizmet uygulamalarına katkıda bulunmayı da amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Chronic diseases constitute a major health problem all over the word. One of them is diabetes mellitus (DM).DM is a metabolic disorder, characterised by decrease in the amount of insulin secreted from beta cells, insulin absence and hiper-glisemia because of insulin insensitivity in the peripherial tissue. One of its' complicasion is mental health and psychology. Social support has an important role in providing the best treatment for diabetic patients and decreasing the physical, psychosocial and economic problems during treatment process. Determination of the areas in which diabetic patients need social support can provide important clues for psychosocial interventions that social workers, psychologists, nurses and physicians will handle. Social work is a social work area that social work's knowledge, value and skills are adapted to patients who have medical care. Although this area is one of the oldest areas of social work science and profession, it did not show the desired improvement because of insufficient academical studies and professional personnel in Turkey. This study aims to contribute social work practices that are actualized and can be actualized in medical settings for progress in medical social work area and practices.