Gelişen teknoloji ile mobil ödeme yöntemlerinin tüketici satın alma davranışlarına etkisi
The effect on consumer purchasing behaviors of mobile payment methods with developing technology
- Tez No: 636071
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ERGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada mobil pazarlama ve ödeme tanımları ile birlikte mobil pazarlamanın özellikleri tarihçesi ve mobil ödeme yöntemlerinin detayları anlatılmaktadır. Mobil pazarlama ile birlikte tüketici davranış metotlarının detayları incelenerek, gelişen teknoloji ile birlikte mobil pazarlama yöntemlerinin tüketici davranışlarına ve satın alma kararına olan etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada İstanbul ilinde yaşayan, gelir durumu belirli bir seviyenin üzerinde ve 18-50 yaş aralığındaki kişiler üzerinde anket yapılmıştır. Anket sonucunda elde edilen verilere Annova Analizi uygulanarak, Tukey, Gabriel, Hochberg's GT2 ve Scheffe metotları ile değerlendirme yapılmıştır. Bu değerlendirmeler sonucunda; cinsiyet, gelir, eğitim ve yaş durumlarına göre mobil pazarlama yöntemlerine olan yaklaşımın farklılaştığı ve benzer olduğu durumların olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it describes the history of mobile marketing and the features of mobile payment methods along with the definitions of mobile marketing and payment. Examination of consumer behavior methods with mobile marketing, use of mobile marketing methods with technology. In this research, Annova Analysis is performed to investigate whether there is a questionnaire on people who live in Istanbul, whose income level is above a certain level and whose age range is between 18-50, and it is required by Tukey, Gabriel, Hochberg GT2 and Scheffe methods. These evaluations are for situations where the approach differs and is similar in terms of mobile marketing methods according to gender, income, education and age.