Kombine antrenmanların 12-14 yaş grubu futbolcularda fiziksel özellikleri ve performanslarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of combined training on physical characteristics and performance of 12-14 age group footballers
- Tez No: 636109
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KUMARTAŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, 12-14 yaş aralığındaki erkek futbolculara uygulanan kombine antrenmanların performansa olan etkisinin incelenmesidir. Çalışmamıza Burdur spor ve Yeni Burdur spor kulübünde futbol oynayan 55 futbolcu gönüllülük esasına dayanarak katılım sağlamışlardır. Sporcular çalışma boyunca kombine antrenman uygulamışlardı (n:55) Araştırma grubu yaş ortalaması 13,24±0,74 yıl, boy ortalaması 164,29±7,82 cm, vücut ağırlığı ortalamaları 52,05±9,42 kg'dır. Katılımcılara on iki (12) haftalık antrenman süresi öncesi ve sonrası (ön ve son) ölçüm olarak fiziksel (boy kilo), Biyomotorik (kuvvet, sürat, esneklik) testleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of combined training on performance of male football players aged 12-14 years. 55 football players who played football in Burdur sports club and Yeni Burdur sports club participated in the study on a voluntary basis. The average age of the study group was 13.24 ± 0.74 years, average height was 164.29 ± 7.82 cm and mean body weight was 52.05 ± 9.42 kg. Physical (height weight) and biomotoric (strength, speed, flexibility) tests were performed before and after the twelve (12) weeks training period.