Dicle Üniversitesi Tıp fakültesi, İlahiyat Fakültesi ve Eğitim Fakültesinde okuyan öğrencilerin nikotin bağımlılık düzeyleri ve depresyon arasındaki ilişkisi
The relation of nicotine addiction levels and depression in the students studying at Dicle University faculty of Medicine, educational sciences and theology
- Tez No: 636110
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMZA ASLANHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Sigara ve diğer tütün mamullerinin kullanımı, bütün dünyada önlenebilir ölümlerin önde gelen nedenlerinden birisidir. Tütün kullanımı; kardiyovasküler hastalıklar, kanser, kronik solunum hastalığı, diyabet ve erken ölüm riskini artıran bir faktördür. Tıp Fakültesi, Eğitim Fakültesi ve İlahiyat Fakültesinde okuyan öğrenciler gelecekte toplumda rol model olabilecek pozisyonlarda yer alabileceklerdir. Söz edilen fakülte öğrencilerinin nikotin bağımlılık durumlarının ve depresyonla ilişkisinin araştırılmasını ve bu çalışmadan elde edilecek sonuçlarla sigara ve tütün kullanımının önüne geçilmesini sağlayacak öneri ve tedbirlerin geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız kesitsel tipte çalışma olarak planlanmıştır. Çalışmamızın evrenini üniversitemiz tıp fakültesi öğrencileri, ilahiyat fakültesi öğrencileri ve eğitim fakültesi öğrencileri oluşturacaktır. Çalışmamıza 262'si kadın ve 158'i erkek olmak üzere 420 kişi katılmıştır. Çalışmamızda katılımcılara 10 sorudan oluşan sosyodemografik veri formu, Beck depresyon ve fageström nikotin bağımlılık testi uygulanmıştır. Bulgular: Katılımcıların %37,6'sı erkek, %62,4'ü kadın olup, katılımcıların %25,7'sinin tıp fakültesi, %46,7'sinin ilahiyat fakültesi, %27,6'sının da eğitim fakültesinde okudukları tespit edilmiştir. Katılımcıların okudukları fakülteye göre beck depresyon skor ortalaması karşılaştırıldığında, istatiksel olarak anlamlı fark gözlenmiştir (p0,05). Sigara içen ve içmeyen öğrenciler arasında depresyon açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objectives: The use of cigarettes and other tobacco products is one of the leading causes of preventable deaths worldwide. Tobacco use is a factor that increases the risk of cardiovascular diseases, cancer, chronic respiratory disease, diabetes and premature death. Students studying at the Faculty of Medicine, Faculty of Education and Faculty of Theology will be able to take positions in positions that may be role models in society in the future. We aimed to investigate the nicotine addiction status of the faculty students in question and their relationship with depression and to contribute to the development of suggestions and measures to prevent smoking and tobacco use with the results obtained from this study. Materials and Methods: Our research is planned as a cross-sectional study. The universe of our study will be the students of the medical faculty, theology faculty and the faculty of education. 420 people, 262 women and 158 men, participated in our study. In our study, sociodemographic data form consisting of 10 questions, Beck depression and phagestrrom nicotine addiction test were applied to the participants. Results: It was determined that 37.6% of the participants were male, 62.4% were female, 25.7% of the participants were studying at the medical faculty, 46.7% at the faculty of theology, and 27.6% at the faculty of education. When the beck depression score average was compared according to the faculty they read, a statistically significant difference was observed (p 0.05). No statistically significant difference was found between smoker and non-smoker students in terms of depression (p> 0.05).