Antalya İli Alanya ilçesi Mithat Tokuş Konağı restorasyon önerisi
The restoration proposal of Alanya Mi̇that Tokuş Residence in Alanya district of Antalya province
  1. Tez No: 636108
  2. Yazar: NAZMİYE GİZEM ARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GEDİZ URAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 397
Özet
Alanya'da tarih boyunca farklı din ve kültür gruplarının yaşamış olması bu bölgenin geleneksel dokusu içinde mimari çevreyi zengin kılmıştır. Son yıllarda, geçmişte oluşturulan kültür ürünlerinin korunması, yaşatılması ve onlarla uyumlu yeni çevrelerin oluşturulması fikirleri yaygınlaşmış ve önem kazanmıştır. Fakat koruma bilincinin eksikliği sebebiyle kültür varlıkları her geçen gün yok olmaktadır. Alanya'da son yıllarda hızla artan nüfus ve paralelinde gelişen hızlı kentleşme ile birlikte, giderek artan düzensiz, plansız ve karmaşık yapılaşmalar içinde geleneksel Alanya evlerinin sayıları azalmaktadır. Bu çalışma Antalya İli, Alanya İlçesi'nde yer alan Mithat Tokuş Konağı'nın restorasyon önerisinin hazırlanmasını konu etmektedir. Çalışmanın amacı, bu eserin belgelenerek sürdürülebilir korunmasının sağlanması için restorasyon önerileri geliştirilerek, Alanya İlçesi'nde, yok olmaya yüz tutmuş diğer geleneksel evlere örnek olacak ve ilçede koruma bilincinin güçlenmesine katkıda bulunacak bilimsel bir çalışma gerçekleştirilmesidir.
Özet (Çeviri)
Throughout the history, coexistence of various religious and cultural groups in Alanya enriched Alanya's architecture within its own traditional texture. In recent years, ideas regarding the conservation and maintenance of cultural heritage and creating a harmonious environment for cultural elements has become widespread and significant. However, due to the lack of awareness for conservation, our cultural assets are under the constant threat of extinction. In parallel with the recent rapid growth of the population and subsequent rapid urbanization, increasingly disorganized, unplanned and irregular construction has gradually reduced the number of traditional Alanya houses. This study concerns the preparation of a restoration proposal for the Mithat Tokuş House in Alanya district of Antalya province. The main aim of this study is to provide sustainable physical and functional preservation by the helpof examination of structure's current state and possibility of restoration. This study, being an exmple for other traditional structures which are near to extinct; improves conservation consciousness in the Alanya District.