Do childhood trauma and coping styles predict subclinical psychiatric symptoms and psychotic-like experiences? Results from a non-clinical sample
Erken dönem travmatik yaşam olayları ve başa çıkma stilleri eşik altı psikiyatrik belirtiler ve psikotik benzeri yaşantıları yordayabilir mi? Klinik dışı bir örneklem bulguları
  1. Tez No: 636131
  2. Yazar: ZEKİYE ZEYBEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OYA MORTAN SEVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Son çalışmalar halüsinasyonlar veya sanrılar gibi psikotik semptomların klinik olmayan popülasyonda da yaygın olduğunu öne sürerek bu eşik altı semptomların sağlıklı kişilerin deneyimlediği psikoz-benzeri yaşantılardan psikoz tanısına uzanan bir süreklilik gösterdiğini işaret etmiştir. Psikiyatrik semptomlara transdiagnostik yaklaşım, tanı konulmuş semptomların yanında subklinik psikiyatrik semptomların çalışılmasının önemine dikkat çekmiştir. Son çalışmalar, bireyin çocukluk çağı travma geçmişi ve baş etme stilleri ile psikoz benzeri yaşantılar arasında anlamlı ilişki bulmuştur. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı çocukluk çağı travması ve pasif/duygu odaklı başa çıkma stillerinin subklinik psikiyatrik belirtiler ve psikotik benzeri deneyimler üzerindeki olası yordayıcı etkilerini incelemektir. Psişik Yaşantılar Ölçeği (CAPE-42), Semptom Değerlendirme Ölçeği (SA-45), Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği (CTQ) ve Başa Çıkma Stilleri Envanteri (WOCI) kullanılmıştır. Yaşları 18 ile 65 arasında değişen toplam 710 kişi (485 kadın, 225 erkek) katılımcıları oluşturmuştur (M = 30.49, SD = 10.39). Pearson Korelasyon analizi sonuçlarına göre, subklinik psikiyatrik belirtiler ve psikotik deneyimler çocukluk travması ve baş etme stilleri ile pozitif ve anlamlı olarak ilişkili bulunmuştur. Çoklu regresyon analizleri, çocukluk travmasının (duygusal istismar) ve başa çıkma stillerinin (pasif/duygu odaklı) hem psikotik benzeri deneyimlerin hem de subklinik psikiyatrik semptomların güçlü yordayıcıları olduğunu göstermiştir. Yaş farklılıkları ile ilgili herhangi bir hipotez olmamasına rağmen sonuçlar, genç katılımcıların daha fazla psişik deneyimlere ve eşik altı psikiyatrik semptomlara sahip olduklarını göstermiştir. Bulgular, psikoz benzeri yaşantıları ve eşik altı psikiyatrik belirtileri önleme ve müdahale çalışmaları kapsamında çocukluk travması (duygusal istismar) ve pasif/duygu odaklı başa çıkma stillerinin değerlendirilmesinin önemini vurgulamıştır. Çalışmanın sonuçları mevcut literatür, çalışmanın güçlü yanları, sınırlılıkları ve öneriler ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The recent studies indicated that psychotic symptoms like hallucinations or delusions are common in the general population, leading to imply that these subclinical symptoms are perceived on a continuum of psychotic-like experiences (PLEs) for healthy populations and full-blown psychotic diagnoses. Transdiagnostic approach of psychiatric symptoms gained attention as indicating the importance of studying subclinical psychiatric symptoms besides diagnosed symptoms. The aim of this study was to examine the possible predictive effects of childhood trauma and coping styles (passive/ emotion-focused) for subclinical psychiatric symptoms and PLEs. To investigate these factors, Symptom Assesment-45 (SA-45), Community Assessment of Psychic Experiences Scale (CAPE-42), Childhood Trauma Questionnaire (CTQ), Ways of Coping Inventory (WOCI) were used. A total 710 individuals (485 female, 225 male) with the age range of 18 and 65 (Mage = 30.49, SD = 10.39) composed our sample. Subclinical psychiatric symptoms and psychic experiences were positively and significantly related to childhood trauma and coping styles. Multiple regression analyses demonstrated that childhood trauma (emotional abuse) and coping styles (passive/emotion-focused) were powerful predictors of both PLEs and subclinical psychiatric symptoms. Although there was no hypothesis regarding age differences, the results showed that the higher prevalence of psychic experiences and subthreshold psychiatric symptoms is significantly related to decreased age. The findings emphasized the importance of assessments of childhood trauma (emotional abuse) and passive/emotion focused coping styles for PLEs and subclinical psychiatric symptoms regarding prevention and intervention strategies. The study findings were discussed in light of existing literature, strengths and limitations of the study and future suggestions.