Cerrahi hemşirelerinin ağrı kontrolüne yönelik bilgi ve tutumlarının hastaların ameliyat sonrası ağrı kontrolünden memnuniyetlerine etkisi
The effect of surgical nurses' knowledge and attitudes towards pain control on patients' satisfaction with post-operative pain control
- Tez No: 636130
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SACİDE YILDIZELİ TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Cerrahi girişim geçiren hastaların ameliyat sonrası ağrı yönetiminden memnuniyetlerinde hemşirelerin ağrı kontrolüne yönelik bilgi ve tutumları önemli rol oynamaktadır. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikteki bu araştırmanın amacı da, cerrahi kliniklerde çalışan hemşirelerin ağrı yönetimine ilişkin bilgi ve tutumları ile cerrahi hastalarının ameliyat sonrası ağrı yönetiminden memnuniyetleri arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Araştırma, Eylül 2018 - Haziran 2019 tarihleri arasında, Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde cerrahi girişim geçiren, araştırmaya katılmaya gönüllü 151 hasta ile aynı kliniklerde çalışan, gönüllü 43 hemşire ile yürütüldü. Verilerin toplanmasında,“Ağrı Yönetimi Kalite İzlemi Anketi”ile“Hemşirelerin Ağrı İle İlgili Bilgi ve Tutum Anketi”kullanıldı. Verilerin analizinde, tanımlayıcı istatistiksel metotlar, t testi, varyans ve korelasyon analizleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The knowledge and attitudes of nurses towards pain control play an important role in the satisfaction of postoperative pain management of patients who undergo surgery. The purpose of this descriptive and relationship-seeking study is to determine the relationship between the knowledge and attitudes of nurses working in surgical clinics regarding pain management and the satisfaction of surgical patients with postoperative pain management. The study was conducted with 43 volunteer nurses working in the same clinics with 151 patients who had undergone surgery in Trakya University Health Research and Application Center between September 2018 and June 2019.“Pain Management Quality Monitoring Questionnaire”and“Knowledge and Attitude Questionnaire about Nurses”were used to collect the data. Descriptive statistical methods, t test, variance and correlation analysis were used in the analysis of the data.