The relationship between social anxiety and Facebook use among undergraduates: A multidimensional perspective
Üniversite öğrencilerinde sosyal kaygı ve Facebook kullanımı ilişkisinin incelenmesi: Çok boyutlu bir yaklaşım
  1. Tez No: 636132
  2. Yazar: HAZAL ATALAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALE ÖGEL BALABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmanın amacı niceliksel (Facebook'ta zaman geçirme süresi, Facebook kullanım sıklığı ve Facebook arkadaş sayısı) ve niteliksel (Facebook kullanım örüntüleri, Facebook kullanma motivasyonları ve Facebook üzerinden algılanan sosyal destek) Facebook kullanım boyutlarının sosyal kaygı ile ilişkisini üniversite öğrencilerinde incelemektir. Bir diğer amacı ise sosyal kaygının, niceliksel ve niteliksel Facebook kullanım boyutlarını sosyal telafi hipotezi ışığında yordayıp yordamadığını araştırmaktır. Bu araştırmada toplam 731 üniversite öğrencisinden veri toplanmıştır ve Facebook hesabı bulunan 382 üniversite öğrencisi (251 kadın, 131 erkek) üzerinden analizler gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların yaşı 18 ile 25 arasındadır (Ort. = 21.34, S = 1.47). Facebook hesabı bulunan katılımcılar şu ölçekleri doldurmuştur: Demografik Bilgi Formu, Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği, Sosyal Medya Kullanım Formu, Facebook Kullanım Motivasyonları Ölçeği, Benlik Odaklı Doyumlar Ölçeğinin Öz-Sunum Alt-Ölçeği, Facebook Sosyal Destek Ölçeği, Facebook Aktiviteleri Ölçeği, Algılanan Stres Ölçeği-10 ve Çokboyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği. Kadın ve erkek katılımcılar; sosyal kaygı skorları, Facebook kullanım sıklığı, Facebook'ta zaman geçirme süresi ve iletişim/sosyalleşme Facebook motivasyonu skorlarında anlamlı şekilde farklılık göstermiştir. Yaş değişkeninin Facebook arkadaş sayısını anlamlı olarak yordadığı bulunmuştur. Sosyal kaygı; yüz yüze görüşülmeyen/yabancı kişileri Facebook üzerinden pasifçe takip etme örüntüsünü, Facebook arkadaş sayısını, Facebook kullanım motivasyonlarından merak motivasyonunu ve algılanan çevrimdışı sosyal destek düzeyini anlamlı olarak yordamıştır. Bu bulgular sosyal telafi hipotezi ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The goal of the current study was to examine the quantitative (the time-spent on Facebook, the frequency of Facebook use, and the number of Facebook friends) and qualitative (the patterns and motivations of Facebook use; also the perceived social support on Facebook) dimensions of Facebook use in relation to social anxiety among undergraduate students. Whether social anxiety predicts these quantitative and qualitative dimensions of Facebook use was investigated in the light of social compensation hypothesis. Data were collected from 731 undergraduates; data analyses were conducted with 382 undergraduates (251 female, 131 male) who have a Facebook account. Participants' age ranged between 18 and 25 (M = 21.34, SD = 1.47). Participants with a Facebook account completed the following forms: Demographic Information Form, Liebowitz Social Anxiety Scale, Use of Social Media Form, Motivations of Facebook Use Scale, Self-Presentation Subscale of Self-Focused Gratifications on Facebook Scale, Facebook Social Support Scale (FSSC), Facebook Activity Measure (FAME), Perceived Stress Scale-10, and Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS). Female and male participants were significantly different on social anxiety scores, the frequency of Facebook use, time-spent on Facebook and communication/socializing motivation of Facebook use. Age significantly predicted the number of Facebook friends. Social anxiety was found to predict significantly the number of Facebook friends, curiosity motivation of Facebook use, passive following of strangers/friends with no contact pattern of Facebook use, and perceived offline social support. These findings were discussed in terms of their implications for the social compensation hypothesis.