Uydu manyetik verilerinin irdelenmesi
Examination of satellite magnetic data
  1. Tez No: 636144
  2. Yazar: İLKİN ÖZSÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA PAMUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez kapsamında uydu manyetik verileri kullanılarak iki farklı çalışma yapılmıştır. Bunlardan ilki Atlantik Okyanus Ortası Sırtı'nın manyetik veriler ile yorumlanmasıdır. İkincisi ise Meksika Oaxaca bölgesinde 16 Şubat 2018'de meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depremin uydu manyetik veriler ile depremden önce ve sonrasının izlenmesidir. Bu çalışmalar daha çok uydu manyetik verilerin kullanım amaçlarının tanıtılmasına yönelik olmakla birlikte limitasyonlarını da sunmaktadır. Atlantik Okyanus Ortası Sırtı gibi büyük alanlar için kutba indirgeme yönteminin (RTP) kullanışsız olduğu onun yerine analitik sinyalin genliği (AS) ve yerel dalga sayısı (LW) kullanımının daha iyi sonuçlar vereceği gösterilmiştir. Bahsi geçen yöntemler arasında en iyi sonucu analitik sinyalin genliği (AS) üretmiştir. Buna ek olarak, uydu manyetik verilerin çözünürlüğü irdelenmiştir. Deprem izlemesinin yapıldığı ikinci çalışmada ise en büyük problemin dış kaynaklı manyetik gürültülerin uydu manyetik verileri için istenilen seviyede ve doğrulukta giderilemeyeceği saptanmıştır. Bu yüzden manyetik alanın vektörel bileşenleri kullanılmıştır. Bu kapsamda, subjektif olarak en iyi sonucu manyetik alanın Y bileşeni (By) üretmiştir. Uydu manyetik verileri günümüzde gelişmekte olan bir alan olduğu için ileride daha fazla yorumlanabilir sonuçlar elde edileceği tahmin edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, satellite magnetic data are used in two different study. The first study involves interpretation of Mid-Atlantic Ocean Ridge with using satellite magnetic data. The second one covers magnetic pre-earthquake and post-earthquake monitoring of Oaxaca region in Mexico where Mw=7.2 was observed on 16th February 2018. The aims of these studies are introducing the satellite magnetic data and its limitations. It can be said that the reduction to pole (RTP) method is not producing quite reliable results for large areas such as Mid-Atlantic Ocean Ridge. Instead of the reduction to pole (RTP) method, amplitude of analytic signal (AS) and local wavenumber (LW) are used. Among these methods, best result is produced by the amplitude of analytic signal (AS). Additionally, the resolution of satellite magnetic data is analysed. In the second study, where Oaxaca Region is monitored via satellite magnetic data, external magnetic field cannot be removed in desired level and accuracy. Therefore, vector components of the magnetic field, which do not affect from external magnetic field, are used. Subjectively, the best result is produced by Y component (By). In the long run, satellite magnetic data will be improved. It is expected to see that the interpretability of satellite magnetic data will increase.