Kanal İstanbul projesinin Türk boğazları gemi trafik sistemine olası etkilerinin simülasyon tekniği aracılığıyla analizi
Analysis of the possible effects of Canal Istanbul project on the Turkish straits ship traffic system through simulation technique
- Tez No: 636145
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZKÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Gemi Mühendisliği, Marine, Marine Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Dünya üzerinde hızla artan ticaret hacminin büyük bir bölümünün yüklenicisi rolü oynayan gemilerin popülasyonu her geçen gün artma eğilimindedir. Bu artış önemli noktalarda bulunan boğazların her yönden tehdit altında kalmasına neden olmaktadır. Pek çok ülke için kritik rol oynayan İstanbul ve Çanakkale Boğazları' nı da içine alan Türk Boğazlar Sistemi (TBS), artan gemi yoğunluğu ve tanker trafiği nedeniyle büyük risk altındadır. Risklerin azaltılmasını sağlayan TBS gemi trafik rejimi kısıtları, gemilerin sistem içerisinde kalış sürelerini ve sayılarını olumsuz yönde etkilemektedir. Boğazların kuzey ve güney giriş noktalarında kalış sürelerinin yarattığı kuyruk yapıları olumsuzluğun en büyük nedeni olmakta ve darboğazlara sebebiyet vermektedir. Bu olumsuzlukları gidermek için Karadeniz ve Marmara Denizi arasında tek geçiş yolu olan İstanbul Boğazı'na alternatif olabilecek Kanal İstanbul Projesi gündeme getirilmiştir. Bu tezin amacı, yukarıda yer alan olumsuzluklara alternatif olarak geliştirilmiş Kanal İstanbul Projesi' nin, TBS mevcut gemi trafiğine olası etkilerinin analizinin yapılmasını sağlayacak bir çalışma ortaya koymaktır. Analizin yapılmasında simülasyon tabanlı yazılım programlarından biri olan SIMIO üzerinde farklı modeller oluşturularak, senaryolar dâhilinde karşılaştırmalı analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The population of ships, which play the role of the contractor of a large part of the rapidly increasing trade volume in the world, tends to increase day by day. This increase causes to be threatened in all respects of the straits in important points. The Turkish Strait System (TBS), which includes the Istanbul and Çanakkale Straits, which play a critical role for many countries, is at great risk due to the increasing ship density and tanker traffic. Ensure the reduction of risks TBS ship traffic regime constraints, negatively affect the duration and number of ships in the system. Queuing structures created by the duration of their stay at the North and South entrance points of the straits are the biggest cause of negativity and cause bottlenecks. The Canal Istanbul Project, which is the only transit route between the Black Sea and Marmara Sea, which can be an alternative to the Bosphorus, has been brought to the agenda in order to overcome these problems. The aims of this thesis is to present a study to analyze the possible effects of Canal Istanbul, which has been developed as an alternative to the above mentioned negativities, on the existing TBS ship traffic. SIMIO, one of the simulation-based software programs, was used in the analysis. Comparative analyzes were made with scenarios created on different models.