İç Anadolu bölgesi orta Kızılırmak bölümünde ağaçlara zarar veren ökse otunun (Viscum album L.) mikrofungusları ve bu mikrofungusların biyolojik kontrolde kullanılabilirliğinin araştırılması
The microfungi of common mistletoe (Viscum album L.) harmful for trees in middle Kizilirmak section of Central Anatolia region and investigation of the use of these microfungi in biocontrol
  1. Tez No: 636143
  2. Yazar: ALİ İHSAN KARAYEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAKBULE ERDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Biology, Pharmacy and Pharmacology, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma İç Anadolu Bölgesi Orta Kızılırmak Bölümündeki ağaçlara zarar veren ökseotlarının (Viscum album L.) mikrofungusları ve bu mikrofungusların biyolojik kontrolde kullanılabilirliğinin araştırılması için yapılmıştır. Araştırmada Viscum album L. üzerinde gelişen Ascomycota (3 sınıf, 7 takım, 12 aile, 12 cins ve 12 tür) bölümünden toplam 12 mantar türü tespit edilmiştir. Bunlardan, Aureobasidium harposporum, Botryosphaeria visci, Phyllosticta visci ve Plenodomus visci türleri bu hemiparazite karşı biyokontrol ajanı olarak kullanım potansiyeline sahiptir. Metadiplodia tephrostoma ve Plenodomus visci türleri Ülkemiz mikobiyotası için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the microfungi of common mistletoe harmful for trees in middle Kızılırmak Section of Central Anatolia Region and investigation of the use of these microfungi in biocontrol. In this research, 12 fungal species from Ascomycota (3 class, 7 order, 12 family, 12 genera and 12 species) developing on Viscum album L. were identified. Of these, Aureobasidium harposporum, Botryosphaeria visci, Phyllosticta visci and Plenodomus visci have potential as a biological control agent against of this hemiparasite. Metadiplodia tephrostoma and Plenodomus visci were recorded first time for Turkish mycobiota.