Uluslararası rezerv paralar ve geleceği
International reserve currencies and their future
  1. Tez No: 636154
  2. Yazar: FATMA NUR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜN YAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Uluslararası para sisteminin en önemli bileşeni olan rezerv paralar, küreselleşme süreciyle birlikte konumlarını güçlendirmişlerdir. Yalnızca ekonomik temele dayanmayan rezerv paraların gücü siyasi ve askeri güç ile de desteklenmektedir. Bir para biriminin uluslararası rezerv para olması için belirli özelliklere sahip olması gerektiği genel kabuldür. Tarihi süreç içerisinde öncelikle sterlinin dünya üzerinde en yaygın kullanılan rezerv para birimi olduğuna, sonrasında ise bu konumu yitirmesiyle ABD dolarının yükselişine şahit olunmuştur. Günümüzde dolar hegemonyasının varlığını sürdürmesine rağmen heteredoks görüşler uluslararası para sisteminde yeni alternatif rezerv para birimlerinin ortaya çıkabileceğini savunmaktadırlar. Bu bağlamda tezin temel amacı uluslararası birincil rezerv para olan doların konumunun sürdürülebilirliğini araştırmaktır. Bu kapsamda dolara en yakın alternatif para birimi olarak görülen Renminbi incelenmiş, bunun yanı sıra euro, yen, altın, SDR, tek dünya parası fikri ve kripto paralar ele alınmıştır. Literatür taraması yapılarak gerçekleştirilen çalışmada bir para biriminin uluslararası rezerv para olması için gereken özelliklerin ülkenin sermaye hesabı açıklığı, esnek kur sistemine sahip olması, ülke ekonomisinin büyüklüğü, makroekonomik istikrar, finansal piyasaların gelişmişlik derecesi, ülkenin likidite sağlayabilme kapasitesi ve uluslararası ödeme sisteminde etkin olması (SWIFT Sistemi) olduğuna ulaşılmıştır. Çalışmadan elde edilen temel sonuç ise kısa vadede ABD dolarının birincil konumunu başka bir para biriminin alamayacağı fakat ABD ve dolar hegemonyasına karşı arayışların çoğalmasıyla birlikte yeni olasılıkların ortaya çıkabileceği yönündedir.
Özet (Çeviri)
Reserve currencies which are the most important component of the international monetary system, have strengthened their position with the globalization process. The power of reserve currency, which is not only based on an economic basis, is also supported by political and military power. It is the general acceptance that a currency must have certain features to be an international reserve currency. In the historical process, firstly the sterling was the most widely used reserve currency unit in the world, and by losing sterlings position the rise of the US dollar was witnessed. Although the hegemony of the dollar continues to exist today, the heterodox views argue that new alternative reserve currencies may emerge in the international monetary system. In this context, the main purpose of the thesis to analyze the sustainability of the position of the dollar as the international primary reserve currency. In this context, Renminbi, which is seen as the closest alternative currency to the dollar; euro, yen, gold, SDR, the idea of a single world currency and crypto coins was examined. In the study carried out by review the literature, the characteristics required for a currency to become an international reserve currency are the country's capital account openness, flexible exchange rate system, the size of the country's economy, macroeconomic stability, the degree of development of financial markets, the country's capacity to provide liquidity and its effectiveness in the international payment system (SWIFT System) has been reached. The main conclusion obtained from the study is no other currency can take the primary position of the US dollar in the short term, but new possibilities may arise with increase searches against the US and dollar hegemony.