Fark'andalık (mindfulness) temelli duygu düzenleme programının ergenlerde fark'andalık ve duygu düzenleme becerilerine etkisi
The effect of mindfulness based emotional regulationprogram on mindfulness and emotion regulatory skills inadolescents
- Tez No: 636155
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAZİYE BİLGE UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmada, fark'andalık (mindfulness) temelli duygu düzenleme programının ergenlerde fark'andalık ve duygu düzenleme becerileri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu doğrultuda araştırma iki aşamadan oluşmuştur. Buna göre çalışmanın ilk aşamasında yaş aralığı 14 ile 17 arasında değişmekte olan lise öğrencilerinden veri toplanmıştır. Çalışmanın ilk aşamasına katılan 297 öğrencinin 262'si erkek ve 35'i kız olmak üzere, yaş ortalaması 15 (SS = .79)'dur. Bu aşamada katılımcılara Duygu Düzenleme Ölçeği (Emotion Regulation Scale) kullanılarak elde edilen veriler analiz edilmiş ve ikinci aşamanın örneklemi belirlenmiştir. Bu doğrultuda ilk aşamada duygu düzenleme puanları düşük olan ve ikinci aşamaya katılmaya gönüllü olan 34 öğrenci seçkisiz olarak belirlenmiştir. İstanbul Beşiktaş ilçesinde bulunan bir devlet okulunda yürütülen çalışma 17 deney (10 kız, 7 erkek) ve 17 kontrol grubu (8 kız, 9 erkek) öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın ilk aşaması tarama modeli ikinci aşaması ise kontrol gruplu ön test-son test modelinin kullanıldığı deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın ikinci aşamasında veri toplama aracı olarak Bilinçli Farkındalık Ölçeği ve Duygu Düzenleme Ölçeği kullanılmıştır. Deney grubuna araştırmacı tarafından geliştirilen“Fark'andalık Temelli Duygu Düzenleme Programı”6 oturum olarak uygulanmıştır. Deney ve kontrol gruplarının fark'andalık ve duygu düzeyleri arasında anlamlı bir fark olup olmadığını belirlemek amacıyla, t-testi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre 6 haftalık fark'andalık temelli duygu düzenleme eğitim programının ergenlerde duygu düzenleme becerileri üzerinde etkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of mindfulness-based emotion regulation program on mindfulness and emotion regulation skills in adolescents was examined. Accordingly, the research has two stages. Accordingly, data were collected from high school students whose age ranged from 14 to 17 in the first phase of the study. The average age of the 297 students participating in the first stage of the study is 262 boys and 35 girls, and the average age is 15 (SS = .79). At this stage, the data obtained from the participants using the emotion regulation scale were analyzed and the sample of the second stage was determined. Accordingly, 34 students who had low emotional regulation scores in the first stage and volunteered to participate in the second stage were selected randomly. The study conducted in a public school in Beşiktaş district of Istanbul was carried out with 17 experimental students (10 girls, 7 boys) and 17 control groups (8 girls, 9 boys). The research is an experimental study using the pretest-posttest model with control group. In the research, Cognitive and Affective Awareness Scale and Emotion Regulation Inventory were used as data collection tools.“Mindfulness Based Emotion Regulation Program”developed by the researcher was applied to the experimental group as 6 sessions. In order to determine whether there is a significant difference between the mindfulness and emotional levels of the experimental and control groups, t-test was used. According to the findings obtained at the end of this study, 6-week mindfulness-based emotion regulation training program has shown that adolescents have an effect on emotion regulation skills.