Çatı tipi klimalarda kullanılan soğutucu akışkanların performans ve çevresel etkileri
Performance and environmental effects of refrigerants used in rooftop air-conditioners
- Tez No: 636183
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGEN AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Tüm iklimlendirme cihazlarının Dünya'ya doğrudan ve dolaylı yoldan negatif etkileri vardır. Bu yüzden soğutucu akışkan seçimi önemli bir durumdur. Soğutucu akışkanların özelliklerinden dolayı soğutucu akışkanlar ozon deliğinin genişlemesini ya da küresel ısınmayı doğrudan etkilemektedir. Bu tez çalışmasında çatı tipi klimalarda kullanılan soğutucu akışkanların performans ve çevresel etkileri incelenmiştir. Bu çalışmada farklı özelliklere sahip altı farklı soğutucu akışkan aynı çatı tipi klima üzerinde seçilmiş ve analiz edilmiştir. Performans incelemesinin daha hassas sonuç vermesi için tüm değerlendirmeler eşit soğutucu akışkan şarj miktarı ve eşit enerji tüketimi olmak üzere iki farklı senaryoda yapılmıştır. Performans değerlerinin elde edilmesi için simülasyon program kullanılmıştır. Simülasyon programından soğutma kapasitesi, enerji tüketimi, sıcaklık ve basınç değerleri alınmıştır. Simülasyon programından elde edilen değerlerinin doğruluğunun kanıtlanması için R410A soğutucu akışkan kullanılan çatı tipi klima laboratuvar ortamında test edilmiştir. Çevresel analiz için iki farklı senaryoda altı farklı soğutucu akışkanın karbon salınımının hesaplanması için Yaşam Döngüsü İklim Performansı (LCCP) yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
All types of air conditioning devices have a negative impact on the World directly and indirectly. Therefore, selection of refrigerants is in a vital situation. Due to the properties of refrigerants, they can directly affect to enlarging ozone hole or global warming. This present paper focuses on the performance and environmental effects of refrigerants in rooftop air conditioning units. In this study, six different refrigerants with different properties were selected, performed and analyzed on a single rooftop unit. In order to make a precise performance analysis, all performance evaluations were based on two different scenarios which are equal refrigerant charge and equal energy consumption. The simulation program was used for performance outputs of refrigerants. Outputs of this simulation program were cooling capacity, energy consumption, energy efficiencies, temperatures and pressures. Test unit which R410A refrigerant was used, was tested in the laboratory to prove corrections of outputs of the simulation program. For environmental analysis, Life Cycle Climate Performance (LCCP) was carried out for six refrigerants for two different scenarios to evaluate carbon emissions.