Çatı tipi güneş enerji santralleri ve dağıtım tesislerine bağlantı kriterleri
Connection criteria of roof type solar energy power plants and to distribution facilities
  1. Tez No: 493642
  2. Yazar: FIRAT ÖNCİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN BAYINDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Dünyada ve ülkemizde sanayinin yanında bilim ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte enerji ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Bu durum ise ülkeler arası ekonomik kalkınma yarışı, teknolojik gelişmelerin hızla ilerlemesi, nüfus artışı ve insanların kaliteli bir yaşam arzusu gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır. Petrol, kömür ve doğal gaz gibi fosil yakıtların rezervlerinin sınırlı olması, çevreye ve insan sağlığına zararları ve ekonomik etkiler neticesinde oluşan enerji açığı yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelimi arttırmıştır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının başında ise güneş enerjisi gelmektedir. Güneş enerjisi; üretim maliyetlerinin diğer enerji kaynaklarına oranla daha düşük olması ve ekonomik manada birçok zorluğun üstesinden gelmesi, çevre dostu ve temiz enerji olması yönüyle tercih sebebidir. Bu bağlamda tez kapsamında Ülkemizde yeni bir iş alanı olarak ortaya çıkacak olan çatı tipi güneş enerji santralleri konusundaki belirsizlikler değerlendirildiğinde, diğer ülkelerde çatı uygulamalarıın nasıl yapıldığı, kullanılan iş güvenliği tedbirlerinin mevzuatlara nasıl dâhil edildiği ve bu tedbirlerin nasıl uygulandığı örneklerle açıklanmıştır. Ülkemizdeki mevcut yasal mevzuatlar da dikkate alınarak, küçük tip ve çatı tipi güneş enerji santralleri kurulumları uygun bir şekilde incelenerek, doğru projelendirme ve doğru kurulum hususundaki belirsizlikleri ortadan kaldırma bu uygulamaların nasıl yapılması gerektiği konuları ayrıntılı olarak ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the development of science and technology as well as industry in the world and in our country, the need for energy increases day by day. This is due to economical development competition among countries, the rapid progress of technological developments, population growth and the demand of people for a better quality of life. The energy deficiency resulting from the limited availability of fossil fuels such as petroleum, coal and natural gas, their damages to human health and environment, and economical factors have increased the tendency towards renewable energies. Solar energy is at the forefront of renewable energy sources. Solar energy is preferred due to its lowerproduction costs compared to other energy sources, having the ability to cope with economical difficulties and being a clean and environmentally friendly energy source. In this context, when the uncertainties about the roof type solar power plants which will be emerged as a new business area in our country are evaluated within the scope of the thesis, examples of how roof applications are applied in other countries, how used safety measures are included in the legislation and how these measures are applied are explained. Taking into consideration the existing legal legislation in our country, we examine the installation of small type and roof type solar power plants appropriately and discuss the details of how to implement these applications to eliminate the ambiguities about correct projecting and correct installation.