20. yüzyıldan günümüze görsel sanatlarda yazı: Murat Morova örneği
Writing visual arts from the 20th century to the present: Murat Morova as an example
- Tez No: 636253
- Danışmanlar: PROF. ZEKİ UMAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Geçmişten günümüze yazı duyguların, düşüncelerin işaret ve işaret sistemlerinden yararlanarak ifade edilmesiyle insanlık tarihinde yer edinmiştir. Sanatta ise yazı imge olarak, plastik bir unsur olarak ve kavram olarak sıkça ele alınan konulardan biri olmuştur. Bu sebeple bu tezin odak noktasını; 20 yüzyıldan günümüze görsel sanatlarla yazı ilişkisi oluşturmaktadır. Bu bağlamda tez, altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yazı ve sanat ilişkisi; ikinci bölümde, Batı sanatında yazının belirgin olarak öne çıktığı dönemler ve sanat yapıtları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, Türkiye'de yazının kullanımında öncü olan farklı kuşak sanatçılara; dördüncü bölümde, tüm bir sürecin somut bir göstergesi ve özeti mahiyetinde Murat Morova'nın sanatına ve kronolojik bir sırayla seçilen çalışmalarına yer verilmiştir. Beşinci bölüm, daha çok plastik bir unsur olarak yazının yer aldığı kişisel uygulama çalışmaları üzerinedir. Batı sanatı dönemlere göre alt başlıklara ayrılmış; Türkiye Sanatı ise, sanatçılar üzerinden bir metin olarak ele alınmıştır. Sanatçıların yapıtlarından yapılan okuma; yazının sanattaki konumunun görsel ve anlamsal araştırmasına ve kronoljik bir sıralama oluşmasına olanak sağlamıştır. Tez teorik ve uygulama olmak üzere iki aşamadan oluşmuştur. Konu ile ilgili kavramsal ve teorik bilgilerin aktarımında literatür tarama yöntemi kullanılmıştır. Plastik sanatlar alanında kütüphane, arşiv, internet siteleri taranmış, çeşitli kitaplar ve süreli yayınlardan faydalanılmıştır. Konuyla ilişkili tezler incelenmiştir. Bu tezlerin daha çok yazı sanatını (kaligrafi) ele aldıkları görülmüştür. Bu çalışma ise görsel sanatlarda resim, heykel, yerleştirme, fotoğraf, video gibi farklı disiplinlerde yazının plastik bir unsur, kavram, imge olarak kullanımını ele alması açısından diğer çalışmalardan ayrılmaktadır. Tez kapsamında geçmiş ve güncel sergiler incelenerek ele alınan sanatçıların eserlerinin konuyla ilişkisi irdelenmiştir. Kişisel uygulamalar üzerinden araştırılmaya başlanan konu, kişisel uygulamaları geliştirmiş ve çeşitlendirmiştir. Hem araştırma süreci hem uygulama süreci eş zamanlı olarak yürütülmüştür. Sanatta yazının görsel bir dil olarak kullanımının içerik ve biçim olarak sonsuz ifade olanakları sunduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Writing from past to present, emotions and thoughts are expressed in the history of mankind by expressing signs and signal systems. In art, writing has become one of the subjects that are frequently discussed as images, as a plastic element and as a concept. Therefore, the focus of this thesis; Since the 20th century, the relationship between writing and visual arts. In this context, the thesis consists of six chapters. In the first part, the relationship between writing and art; In the second part, the periods in which writing is prominent in Western art and art works are discussed. In the third chapter, the different generations of artists who pioneered the use of literature in Turkey; In the fourth chapter, the works of Murat Morova and the interview decipher are given as a concrete indicator and summary of the whole process. The fifth chapter focuses on the personal practice of writing as a plastic element. Western art is subdivided into periods; while Turkey Art, artists are divided into sub-title special. Reading through the works of artists; it enabled the visual and semantic research of the position of writing in art and a chronological order. The thesis consists of two stages: theoretical and practical. Conceptual and theoretical information about the subject has been transferred from literature and interviews have been made with artists. Papers on the topic were reviewed. It was found that these papers mostly focused on the art of writing(calligraphy). The study differs from others in the sense that it discusses the usage of writing as a plastic element, a term, an image in different disciplines such as art, scalpture, fitting, photography and video. The topic which was researched by way of personal applications, has improved and diversified the applications. It is concluded that the use of writing as a visual language in art offers infinite possibilities of expression in terms of content and form.