7. sınıf öğrencilerinin fen bilimlerine ilişkin düşüncelerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi (Kars ili örneği)
The investigation of the thoughts of 7th grade students about various variables (An example of Kars)
  1. Tez No: 636252
  2. Yazar: ASLI ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE HATUN DİKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın amacı özel okullarda ve devlet okullarında öğrenim gören 7. sınıf öğrencilerinin fen bilimlerine ilişkin düşüncelerini çeşitli değişkenler açısından incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu Kars ilinin merkezindeki 3 özel okul ile 25 devlet okulu olmak üzere 28 ortaokulun 7. sınıfında öğrenim gören 1070 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada özel okulda ve devlet okulunda öğrenim gören 7. sınıf öğrencilerine fen bilimleri dersine ilişkin çeşitli değişkenler açısından incelenmesine yönelik yirmi üç sorudan oluşan yapılandırılmış görüşme soruları yöneltilmiştir. 7. sınıf öğrencilerinden yapılandırılmış soruları yanıtlamaları istenmiştir. Öğrencilerin yazılı görüşlerinin alınması neticesinde ortaya çıkan açıklayıcı ve çıkarımsal kodların kullanılarak temaların nitel olarak belirlenmesiyle veriler analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda; özel okulda ve devlet okulunda öğrenim gören 7. sınıf öğrencilerinin genel olarak fen bilimlerini günlük hayatlarında kullandıkları, feni bilmenin gerekli olduğu, öğrencilerin çevreleri ile fen bilimleri hakkında konuştukları, fen bilimleri dersinin kendilerine çekici geldiği, fen bilimleriyle ilgili problemlere yoğunlaşırken sıkıntı yaşamadıkları, fen bilimleri dersinden zevk aldıkları, fen bilimleri dersinin eğlenceli ve harika olduğu, fen bilimleri öğrenme alanına yönelik sınavlara test çözerek, konu tekrarı yaparak, odaklanarak çalıştıkları şeklinde görüş bildirdikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the views of 7th grade students studying in private and public schools about science in terms of various variables. The study group of the research consists of 1070 students studying in the 7th grade of 28 secondary schools in the center of Kars. In the research, structured interview questions consisting of twenty-three questions were asked to 7th grade students studying at private and public schools, which were used to examine their thoughts about science in terms of various variables. The data were analyzed by qualitatively determining the themes using the descriptive and deductive codes that were obtained as a result of written opinions of the students. At the and of the study, it has been determined that the 7th grade students who study at private and public schools generally use science in their daily lives, it is necessary to know science, the students talk about science with their environment, the science course is attractive for them, they do not have difficulties while concentrating on the problems related to the science, they enjoyed the science course, the science lesson was fun and wonderful, and that they study for the exams for the science learning field by solving tests, repeating the subject, and focusing on the subject matter.