The effect of brand personality on brand loyalty: A research on airline companies operating in Turkey
Marka kişiliğinin marka sadakatine olan etkisi: Türkiye'de faaliyet gösteren hava yolu şirketleri için bir araştırma
- Tez No: 636258
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İRFAN AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Teknolojinin gelişiminin giderek artması ile markalar arasındaki rekabet farklı bir boyuta taşınmıştır. Öyle ki bir markanın hali hazırda sahip olduğu müşterileri elinde tutması büyük önem arz etmektedir. Bu yüzden marka sadakati günümüzde sıklıkla duyduğumuz bir kavram olmuştur. Marka sadakatinin sağlanması için o markanın sadık olan müşterileri tarafından beğenilecek karakteristik özellikleri de olması gerekmektedir. Bu özellikleri sağlayan kavram ise marka kişiliğidir. Bu iki kavram bu nedenle birlikte ele alınmalıdır. Havacılık sektörü her ülke için bir ekonomik güç konumundadır. Bu çalışmanın amacı ülkemizde faaliyet gösteren hava yolu firmalarının marka kişiliklerinin marka sadakatine olan etkisini saptamak olarak belirlenmiştir. Fakat çalışma için yapılan araştırmalar sırasında bu iki kavrama ek olarak marka özdeşleşmesi ve algılanan değer kavramlarının da eklenmesi kararlaştırılmıştır. Marka kişiliği, marka sadakati, algılanan değer ve marka özdeşleşmesi ölçekleriyle birlikte katılımcılara ait demografik bilgilerle anket formu oluşturulmuş ve 390 katılımcıya uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, algılanan değerin ülkemizde faaliyet gösteren hava yollarının marka sadakati üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkisi bulunmaktadır. Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları için marka kişiliğinin marka sadakati üzerinde istatistiksel olarak kısmen anlamlı bir etkisi varken, Anadolu Jet için olmadığı ortaya çıkmıştır. Marka özdeşleşmesinin ülkemizde faaliyet gösteren hava yollarının marka sadakati üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkisi bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
With the progress of technology, competition between brands has moved to a different dimension. So much so that it is very important for a brand to retain its customers. That is reason brand loyalty has become a concept that we often hear today. In order to ensure brand loyalty, that brand must also have characteristic features that will be liked by its loyal customers. The concept that provides these features is brand personality. Therefore, these two concepts should be considered together. The aviation industry is an economic power for every country. The purpose of this study is to determine the purpose of the effect of brand personalities of airline companies operating in our country on brand loyalty. But, during the researches for the study, it was decided to add brand identification and perceived value concepts in addition to these two concepts. A survey form was created with demographic information about the participants along with brand personality, brand loyalty, perceived value and brand identification scales and applied to 390 participants. As a result of the research, perceived value has a statistically significant effect on the brand loyalty of airlines operating in our country. For Turkish Airlines and Pegasus Airlines, it has been revealed that brand personality has a statistically significant effect on brand loyalty, but not for Anadolu Jet.